Nejlepší obuv na léto? Vietnamky neboli žabky

Kdo kvůli pracovnímu dress code musí denně nosit lodičky nebo jiné uzavřené boty, milerád si v létě po práci oddychne v těch nejvzdušnějších botách na světě. Žabky jsou právem jedny z nejoblíbenějších letních bot, protože poskytují pohodlí, nikde neškrtí nohu a jsou velmi módní.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že žabky jsou hitem posledních několika desítek let, opak je pravdou. Tyto letní plážové botky jsou známy už od časů starověkého Egypta. Archeologové totiž našli boty s pásky ve tvaru písmene ypsilon už na malbách datovaných asi čtyři tisíce let před naším letopočtem. Můžeme tedy říci, že vietnamky jsou k letošku na světě už více než šest tisíc let. Jedny z nejstarších dochovaných najdete v Britském muzeu, tamní exemplář těchto bot pochází z roku 1500 před Kristem.

Materiálům se meze nekladou

Současné žabky můžete koupit v nepřeberném množství materiálových i barevných provedení. Od praktických gumových plážovek, které jsou snadno omyvatelné a hodí se třeba při koupání v bazénu, až po elegantní kožené boty s různými aplikacemi z drahých kamenů, které si můžete vzít i na večeři do lepší restaurace. Dříve však byla škála materiálů ještě daleko širší. Na nohách starověkých Egypťanů jste mohli najít žabky z papyru, v Africe byla oblíbena surová kůže, v Indii dřevo a v Číně a Japonsku to byla rýžová sláma.

Novodobá historie žabek

V dnešní době jsou žabky součástí módních rubrik magazínů, celebrity je nosí všude a každá správná módní znalkyně má doma několik párů barevně ladících s daným outfitem. Novodobá historie plážovek začala už v první polovině dvacátého století. Ve 30. letech se do žabek obouvali Novozélanďané, kteří vyráželi směr pláž. Na Nový Zéland se vietnamky dostaly ze své mateřské kolébky Japonska. Po druhé světové válce pak plážovky přivezli američtí vojáci až do USA, kde se z nich v 50. letech stal velký hit nejdříve mezi surfaři v Kalifornii a poté v celých Státech. Žabky, které nesly anglický název „jandal“ (spojením slov Japanese a sandal), začal vyrábět ve stejné době Morris Yock z Nového Zélandu. V roce 1957 si tuto letní obuv nechal dokonce patentovat. Druhá polovina dvacátého století už patřila žabkám a módní znalci na ně nezapomněli ani v novém miléniu.

Jaké žabky vybrat?

Dnes jsou žabky žádaným artiklem nejen na dovolenou, ale i na pochůzky do města. Nejznámější oděvní a obuvnické firmy mají vlastní kolekce těchto plážových bot a předhánějí se v barevnosti, stylu i pohodlnosti. Patří k nim také značky zaměřující se na skate a board módu. Vyberou si ale i dámy a pánové, kteří si potrpí na eleganci. Kožené plážovky v různých barvách se hodí do města nebo i na procházku do přírody. Vietnamky, žabky nebo, chcete-li, plážovky je důležité vybírat zejména s ohledem na vlastní pohodlí. Při výběru odpovídajícího designu si pak můžete obout žabky téměř pro jakoukoliv příležitost.

alt