Nemůžete se dočkat, až po zimě začnete zase běhat? Myslete ale na dobré oblečení!

alt

Máte rádi běhání, ale v zimě si dáváte pauzu? Venku už cítíte jaro a chtěli byste si vyběhnout? Myslete na dobré boty a dobré oblečení, ať po prvním jarním výběhu nenastydnete.

Základem je vrstvit oblečení. Nejdřív si oblečte nějaké kvalitní termotričko, které hřeje a odvádí pot, třeba z merino vlny, hedvábí, polypropylenu nebo jiných syntetických materiálů. Pak volte lehké tričko nebo tenkou mikinu a jako svrchní vrstvu můžete použít třeba lehkou softshellovou nebo šusťákovou bundu. V tuhle roční dobu není od věci vzít si i termopodvlékačky a na ně nějaké lehké tepláky nebo legíny.

alt

Pokud běháte brzo ráno nebo večer, kdy se teploty nebezpečně blíží nule, určitě se budou hodit i tenké rukavice nebo tenká čepice. Plánujete-li náročnější a delší trail terénem a počasí vypadá nejistě, sáhněte po lepší bundě, která hned tak nepromokne, ale zároveň zůstává prodyšná.

V neposlední řadě ale přemýšlejte také o vhodné obuvi. Kdo si v blátě a mokru rád vyběhne do terénu, měl by na obuv myslet obzvlášť. Mokro v botách a zima na nohy není nic příjemného. Boty by měly odolat vodě a přitom zůstat prodyšné, aby se v nich zbytečně nepotily nohy. Velmi kvalitní obuv tohoto typu vyrábí třeba Salomon nebo Inov-8.

alt

Pokud vysvitne jarní sluníčko, budou se hodit i sluneční brýle. Není potřeba shánět žádné speciální běžecké modely, stačí mít zkrátka kvalitní brýle, které nezkreslují terén a dobře drží na očích. Brýle, které padají, jsou k ničemu. Špičkou mezi slunečními brýlemi jsou napříkla Oakley . Stojí sice dost peněz, dokonale však sedí na očích, jsou lehké a zároveň velmi pevné a odolné. Určitě se nezničí, když při běhu upadnou mezi kameny. Zároveň v nich běžec skvěle a nezkresleně vidí veškeré terénní nerovnosti.

Kdo se chystá na delší běhy, měl by zvážit i pitný režim. Prodávají se speciální pásky s držákem na pití, někomu ale vadí a proto dá přednost lehkému běžeckému batůžku.