Neuvěřitelný BASE jumpový kousek. Brandon Mikesell se proletěl ve švýcarských Alpách

alt

* BASE jumping je naprosto šílený sport, při kterém lidi skáčou z vysokých budov, mostů nebo skal, a otevření padáku nechávají na poslední chvíli. S oblibou si oblékají wingsuit, speciální lítací kombinázu, aby se mohli ještě chvíli proletět nad krajinou. Jako Brandon Mikesell.*

Tenhle sedmadvacetiletý blázen ze Seattlu má za sebou už více než tisíc skoků, podobný kousek ve švýcarských Alpách se ale jemu ani nikomu jinému ještě nepovedl. Podívejte se na unikátní video:

Pár slov o BASE jumpingu

BASE je vlastně zkratka anglických slov buildings (budovy), antenna towers (televizní vysílače), spans (mostní oblouky) a earth (země, míněno útesy a skaliska). Odvážlivci, kterým nestačí skákat s padákem z letadla, se střemhlav vrhají z popsaných míst a užívají si neuvěřitelný adrenalin. Úmyslně padáky otevírají až těsně nad zemí.

Někteří “skokani” se oblékají do takzvaného wingsuit obleku, což je vlastně speciální kombinéza, která připomíná ptačí křídlo. Díky ní se jumpeři dokážou o několik vteřin déle vznášet nad krajinou a částečně regulovat směr, kterým letí.

Několik sekund štěstí, které BASE jumpeři zažívají, ale bývá často dost draze vykoupeno. Tenhle sport, který je mimochodem v mnoha zemích zakázaný, má poměrně vysokou úmrtnost. Když se “letci” totiž dostane do cesty překážka jako skalní výčnělek, strom nebo nějaký drát či tyč, dopadá to tragicky.