Novinka nebo prastará tradice? Telemarkové lyžování ožívá

alt

V posledních letech se na sjezdovkách čas od času objevují týpci s podivným lyžařským stylem. Mají volnou patu a při jízdě střídavě zaklekávají do oblouku. Je to telemark. Styl, který se vyvinul už v 19. století v Norsku a po téměř sto letech opět zažívá boom.

Telemark začal propagovat Nor Sondre Norheim z vesničky Morgedal a jako první na závodech předvedl technicky náročný oblouk, při kterém je vnitřní noha zaklenutá a jezdec poté udělá zatáčku. Patu nohy nemá upevněnou ve vázání, ale volně, podobně jako na běžkách. Podle kraje, odkud Nor pocházel, dostal oblouk název „telemarkový“. 20. století ale tenhle styl vytlačilo a znovu víc ožívá v 90. letech. Dnes i na českých sjezdovkách občas potkáme nějakého nadšence.

alt

„Moje začátky na telemarkových lyžích měly asi víc důvodů. Chuť poznat něco nového, být tak trochu za exota, taky mám rád historické lyže, stará dřevěná prkýnka z podkrkonošských půd a na těch se v curvovém oblouku moc parády nadělat holt nedá. Pak jsem taky na klasických sjezdovkách trefil v rychlém oblouku jakéhosi taťuldu z Německa a začal jsem mít až nezdravý respekt z rychlejší jízdy. Tak jsem si myslel, že to v telemarkovém pokleku prostě pojede trochu pomaleji. A ze začátku taky jezdilo,“ popisuje Honza Murdych, který si před pár lety telemarkové vybavení pořídil. Tehdy ho objednával až z USA, protože u nás neměl šanci koupit lyže za nějakou rozumnou cenu.

Vypadá to elegantně

Říká se, že kdo to jednou zkusí, už nemůže jinak. „Vidět někoho v pokleku je prostě pěkná podívaná. Přijde mi taky, že když člověk zaklekne do oblouku, tak je mnohem blíž ke sněhu, to splynutí se zimou... A to nemyslím jenom chvíli, kdy ho prostě neudrží neexistující patka vázání a ryje držkou ve sněhových závějích,“ líčí Honza.

alt

Ačkoli se na první pohled zdá, že udělat takovým způsobem oblouk je skoro nemožné, podle Honzy je telemark fyzicky míň namáhavý než klasické sjezdové lyže. „Díky nízkému těžišti se toho dá i docela dost ustát. Z telemarku mě bolí nohy míň než z klasických lyží, i když je to pořád nahoru a dolů, poklek za poklekem,“ tvrdí Honza.

Ačkoli lyže s telemarkovým vázáním nekoupíte v každé běžné prodejně sportovních potřeb, ve specializovaných kamenných prodejnách nebo i přes české e-shopy se už dají bez problémů pořídit. Vyrábí je mnoho firem a nové boty, lyže a vázání vyjdou zhruba na 13 až 25 tisíc korun. „Ještě pořád si přijdu tak trochu jako podivín a sám pro sebe objevitel Ameriky. Radost z toho, když se na svahu objeví tu a tam někdo další, je pak o to větší. Myslím, že moc lidí, na to jak je to dobrý, telemarkem nejezdí. Na druhou stranu, když se člověk dostane na nějakou akci s telemarkem spjatou, vidí, že v tom pobláznění rozhodně sám není,“ dodává Honza Murdych.