O prkýnkách, která snowboard připomínala jen vzdáleně aneb historie snowboardingu

alt

Snowboarding patří mezi nejrychleji se rozvíjející sporty na světě a snowboardisté dohánějí svým množstvím na svazích lyžaře. Ačkoli se počátky tohoto sportu obvykle datují až do 60. let minulého století, první zmínky o něčem, co by alespoň vzdáleně připomínalo snowboard, jsou mnohem starší.

Například v roce 1914 Rakušan Toni Lenhardt jezdil v Alpách na svém „monogliteru“, desce ohnuté jen v předu, kde byla připevněná i jakási tyč, pomocí které jezdec koordinoval směr jízdy. Později tyč nahradila šňůra a nohy se obvázaly řemeny s opratí. Jakýsi předchůdce snowboardu se objevil i v Americe. Gunnar Burgson po první válce zkoušel jezdit na prkýnku s provázkem vpředu a navíc si pomáhal ještě hůlkou. V roce 1939 si nechal zařízení patentovat, ale druhá válka dalšímu rozvoji nepřála.

Podívejte se, jak taková jízda vypadala:

Ale údajně už v 16. století horníci v Rakousku jezdili na jakýchsi prkýnkách či kusech sudu a v Turecku už před 400 lety jezdili na něčem, čemu říkali „lazboard“ a vypadal podobně jako „snurfer“.

Jake Burton vyhrává „snurferské“ závody

A právě „snurfer“ je považován za první krok k dalšímu, už velmi rychlému, rozvoji snowboardingu. Američan Sherman Poppen se v roce 1965 pokusil napodobit na sněhu surfování a ze dvou lyží vyrobil první snowboard. Ze slov surf a snow vznikl název „snurfer“. Poppenovým kamarádům se tahle hračička zalíbila a proto si ji nechal patentovat. K jeho překvapení se hned v prvních letech prodalo přes půl milionů kusů.

Sám Poppen začal pořádat „snurferské“ závody, na kterých se objevoval i Jake Burton – budoucí legenda snowboardingu a otec snowboardů takových, jaké známe dnes. V roce 1977 Jake Burton vyhrál „snuferské“ závody na vlastním prkně vyrobeném z laminátového dřeva s vázáním z gumy. Ještě tentýž rok založil ve Vermontu firmu Burton Snowboards a předvedl svou vlastní kolekci prken s názvem „Backhill“ za 88 dolarů. Konkuroval mu Tom Sims, který prodával své „skiboardy“ za poloviční cenu. Burton se orientoval spíš na alpský styl jízdy, jeho konkurent se zaměřoval víc na freestylovou jízdu v hlubokém prašanu.

Pořádné vázání a měkké snowboardové boty

Další přelom nastal v roce 1983, kdy přišlo na svět první pevné plastové vázání Jeffa Grella, které stabilně spojovalo nohy jezdce s prknem. Díky tomu se dalo prkno ovládat i na tvrdém a nerovném sněhu ve vysokých rychlostech. O tři roky později přichází na trh Burton se snowboardovými botami, které vypadají jako ty současné.

alt

Rostoucí počet prodaných snowboardů způsobil, že americké pojišťovny ze strachu ze sebevražedného sportu stále omezovaly jeho rozvoj. Jen 7% lyžařských sjezdovek povolovalo vjezd na snowboardu na své svahy. V roce 1985 se však snowboard objevil ve filmu „A view to a kill“, ve kterém Jamese Bonda honili na snowboardech zlí banditi. Snad i díky tomu se tenhle sport dostal do povědomí veřejnosti a jeho rozvoji se už nedalo zabránit. Už v roce 1987 povoluje 95% amerických lyžařských areálů vstup snowboardistům. V devadesátých letech se už snowboarding masově šíří po celém světě a v roce 1998 se prkno poprvé objevuje na Olympiádě v Naganu.

Český průkopník Váša v Receptáři

V Česku k průkopníkům snowboardingu patří Luděk Váša. V 80. letech se k nám snowboardy nevozily, tak si Váša vyrobil svoje prkno díky plánku od Burtonu sám. Od roku 1984 se pravidelně jezdilo mistrovství ČSS a v tu samou dobu vznikla i, dnes už úsměvná, reportáž Přemka Podlahy o snowboardingu. Po revoluci už se nedalo šíření snowboardingu zabránit ani u nás a dnes už sjezdovky brázdí skoro stejný počet snowboarďáků jako lyžařů.

Reportáž Přemka Podlahy z roku 1984: