O víkendu v Tatrách startuje běžecká štafeta. Cílem je daleká Bratislava

Běžci extrémního závodu zvaného „Od Tatier k Dunaju“ urazí trať dlouhou 345 kilometrů. Startuje se v sobotu v Demänovské dolině a končí v neděli v hlavním městě Slovenska. Poběží 9 až 12 členné týmy, jejichž závodníci se budou muset prostřídat na 36 úsecích. Speciální kategorii ULTRA tvoří skupiny, které mají pouhých 6 členů. K závodu patří ještě neoficiální kategorie SÓLO individuální běh celé tratě.

Tento unikátní závod se na Slovensku běží teprve podruhé a startuje neuvěřitelných 157 týmů. „Trať z Jasné do Bratislavy, což je 345 kilometrů, jsme rozdělili na 36 úseků, přičemž nejkratší úsek má 7 kilometrů a nejdelší 11,5 kilometru. Běží se většinou po cestách II. a III. třídy, abychom se vyhnuli hustému provozu na těch nejvytíženějších dopravních tazích,“ popsal pro server behame.sk ředitel závodu Štefan Šogor, který s celou myšlenkou přišel. Podobného závodu se zúčastnil před lety ve Spojených státech.

Štafetu běží vždy jeden člen týmu a ostatní se doprovodnými vozidly přesouvají na další místa předávky. Každý člen týmu uběhne minimálně tři úseky. Pokud má skupina méně než 12 lidí, čeká je úseků víc. Pořadí běžců je předem přesně stanovené a nesmí se v průběhu závodu měnit. Ten, kdo odběhl první etapu, nastupuje až v okamžiku, kdy svůj úsek dokončili ostatní členové.

Loňští vítězové celou trať zvládli v neuvěřitelném čase 25 hodin 43 minut. A jak zdůrazňuje sám Štefan Šogor, celé je to hlavně o týmové spolupráci a o chuti něco spolu dokázat. Důležitá není jen sportovní příprava a samotný běh, ale dobrá organizace v partě, každý musí přesně vědět, co má dělat, vše musí být naplánované. A přitom si každý sáhne na dno svých fyzických i psychických sil.

„Běžci celé závody absolvují v režimu, který doposud v podstatě nezažili. Třicet hodin fungovali prakticky bez spánku. Proto byli v cíli všichni jakoby v deliriu. Byli extrémně napumpovaní adrenalinem, nadšení z toho, co dokázali, ale vyšťavený organizmus jim dal najevo, že už toho má plné zuby. Přesto v cíli vládla euforie a pocit sounáležitosti. Proto to byl pro všechny mimořádný zážitek,“ shrnul po loňském běhu Šogor.

Letošní ročník startuje už tuto sobotu 16. srpna ráno a končí v neděli 17. srpna v Bratislavě mezi 12 a 20 hodinou.