Oakley – brýle, které mění svět

alt

Rychlost, jakou se mění svět kolem nás, je fantastická. Včerejší moderní technologie zastarávají dřív, než se je naučíme plně využít. Za tímto postrkováním světa vpřed stojí tisíce nápadů, vytrvalosti, ochoty riskovat a jak to tak bývá, také štěstí. Jedním z takových šťastných a vytrvalých lidí je i James Jim Jannard, vynálezce, vizionář a zakladatel firmy, která od roku 1975 vyvíjí famózní sluneční brýle Oakley.

Začínal se skromný kapitálem 300 dolarů, jeho vize stála na poutavém designu a dokonalé funkčnosti v akci. První modely prodával z kufru auta na srazu motorkářů. Dnešní brýle Oakley stojí na vlastním vývoji, asi 600 patentech a uspokojují nároky akčních sportovců či policistů. Modely Radar Path pomáhaly dokonce záchranářům v chilských dolech.

Iridiované brýle, které se přizpůsobují okolnímu světlu.

alt

Snaha o dokonalost se projevuje již u výroby rámečků. Díky patentovaným technologiím nezanechávají brýle na obličeji otlačeniny ani nesklouzávají, pružné materiály O-Matter se umí přizpůsobit tvaru každého obličeje.

Čočky se vyrábí z plutonitu a lexanu a dosahují takové kvality ostrosti a jasu, že splňují ty nejvyšší standardy a jsou schváleny pro použití ozbrojenými silami USA. O tom, že se jedná o high-end výrobky, svědčí prakticky 100% ochrana před UV zářením i mechanická odolnost. Vydrží náraz kovového broku o rychlosti 160 km/h a v případě nehody chrání oči před zraněním. Tzv. polarizační čočky odfiltrují 99,9 % oslnění a odlesků.

Technologie polarized a HDO zabraňují oslnění a umožňují nezkreslený výhled ve všech úhlech čočky.

alt

Speciální oxid kovu iridium na povrchu čočky zodpovídá za její schopnost přizpůsobit se měnícím se světelným podmínkám, zároveň zvětšuje kontrasty, takže výsledný pohled je ostřejší než pohled prostým okem. Oakley umí vyrobit čočky na míru, přizpůsobené konkrétním sportům a aktivitám. V základním provedení je to rybaření, cyklistika a golf. Pro závodníky vyvinuli řadu ROAD, která minimalizuje odlesky od cesty, GRASS, která vykresluje kontrasty hřiště, SHALLOW nabízí čistší vidění pod vodou a DEEP je určeno k hloubkovému potápění.

Převratná je i technologie PRIZM, která z barevného spektra zvýrazní dvě nejvýraznější barvy a ostatní odfiltruje. Výsledný ostřejší obraz například cyklistům v terénu dovoluje udržovat větší rychlost a včas reagovat na nerovnosti.

Mezi jinými si brýle oblíbil legendární lyžař Seth Morrison, slopestylová Kaya Turski, švýcarský MTB a olympijský závodník Nino Schurter nebo světlovlasá surfařka Sage Ericksonová. Jejich pohled na svět skrz plutoniovou čočku přibližuje následující video: