Ošetřování a údržba výrobků - 2. část „Funkční prádlo a GORE-TEX®“

alt

Funkční prádlo neboli termoprádlo

Už jsme si zvykli, že technický pokrok zasáhl do všech odvětví lidské činnosti a nevyhnul se samozřejmě ani oblečení pro volné časové aktivity, při kterých potřebujeme, aby nám bylo teplo, ale zároveň, abychom se zbytečně nepotili, a když tak, aby nás pot nechladil, a co nejrychleji se odpařil nebo odvedl do vnější vrstvy oblečení.

To vše se snaží plnit funkční, nebo jinak zvané - termoprádlo. Z dřívějšího použití, zejména vrcholovými sportovci, si dnes našlo cestu i mezi obyčejnými turisty a rekreačními sportovci. Zarytí odpůrci novinek určitě dál budou nosit bavlněná trička a flanelové košile (a taky proč ne), ale pro nás ostatní je čím dál těžší vyznat se v sortimentu nabízeného prádla, a proto neuškodí několik praktických informací.

Co je vlastně funkční prádlo?

Principem, na kterém je založeno kouzlo funkčního prádla, je využití takzvaného knotového efektu. Vlákno, ze kterého je vyrobeno, prakticky vůbec nebo jen minimálně nasákne vlhkost a po speciálně upraveném povrchu a za využití různých tvarů vlákna transportuje vlhkost od pokožky vně prádla (do prostoru) nebo do další vrstvy. V podstatě to funguje tak, že čím je tělesná aktivita vyšší, tím rychlejší je transport vlhkosti. Tím se dosahuje většího tepelného komfortu a zabraňuje prochlazení. Dnes dokonce umí vyrobit materiál, který v létě chladí.

Při speciální úpravě a umělému zvětšení povrchu vlákna dosáhneme dokonce efektu rychlejšího pocitu ochlazování, což je velmi dobře použitelné v letních měsících anebo při halových aktivitách. Rozdílně fungují vlněné materiály, které naopak využívají velké nasákavosti vlněného vlákna a transportu vlhkosti už ve formě par. Funkční prádlo bývá většinou první, druhou, třetí nebo současně všemi vrstvami (u více vláknových tkanin) systému oblékání ve vrstvách. Není výjimkou, že více vrstev nebo různé typy materiálu jsou použity jen na některých částech prádla (například ochrana proti větru).

Také je důležité, abychom se v prádle dobře cítili (bylo příjemné na omak). Pokud možno rychle schlo a nevyvolávalo alergické reakce. Požadujeme od něho také nízkou hmotnost (tím také malý objem při sbalení), snadnou a bezproblémovou údržbu (praní v pračce popř. sušení v sušičce). Nejmodernější materiály dokonce vykazují krátkodobou (v řádu několika dnů až týdnů) odolnost vůči zápachu (docíleno namáčením v takzvaném omezovači zápachu), což bývá u vlny přirozená vlastnost.

Jak prát outdoor oblečení a membránové bundy

Aby vaše outdoor vybavení neztratilo své funkční vlastnosti, v podstatě stačí dodržovat návod a instrukce uváděné výrobcem. Nicméně se vám v článku níže pokusíme nabídnout pár univerzálních zásad týkajících se údržby funkčního oblečení. Vždy je však porovnejte s informacemi uvedenými na visačce výrobku, případně se poraďte s odborným prodejcem v obchodě, kde jste si oblečení koupili.

Funkční outdoor oblečení a jeho vlastnosti

Funkční outdoor oblečení – membránové bundy, softshell, no-wind bundy, kalhoty a jiné – plní svoji funkci díky použité membráně, jejímž úkolem je odvést tělesnou vlhkost navenek a zároveň chránit před deštěm, sněhem a větrem. Nezřídka si však uživatelé myslí, že když si koupí „funkční“ bundu, bude jim v ní dobře jak v létě, tak i v zimě, bez ohledu na to, co si pod ni oblečou.
To ale není pravda. Pro správnou funkčnost je ideální správné vrstvení oblečení. O něm jsme vás informovali již dříve v článku Teplo a pohoda za každého počasí? vrstvěte oblečení a využívejte jeho funkce.

Z čeho je funkční prádlo?

Materiály, ze kterých se dnešní prádlo vyrábí, můžeme v zásadě rozdělit na umělá a přírodní vlákna. Buď je použit pouze jeden druh vlákna (většinou v prádle pro letní aktivity, základní vrstvě) nebo kombinace různých vláken (do náročnějších podmínek a nepříznivého počasí, více vláknové tkaniny).

Mezi umělými vlákny drží přední místa polypropylén (zkratka PP nebo POP) a polyester (zkratka PES) v různých tvarech a provedeních (pod mnohými obchodními názvy), která jsou základem většiny úpletů. Říci jednoznačně, který je lepší a horší, prakticky nelze. Záleží na zpracování, provedení, a samozřejmě na subjektivním pocitu každého z nás (svoje si řekne taky reklama a móda). Zatímco polypropylén si udržuje mírně záporný elektrický náboj, polyester se vyznačuje silným kladným elektrickým nábojem.
K přírodním vláknům řadíme zejména vlnu, ale můžeme a určitě se ještě v budoucnosti setkáme i s bavlnou (dnes zejména součást více vláknových tkanin).

Polypropylen - používaná zkratka PP

Ze všech materiálů používaných ve funkčních vláknech dosahuje nejnižší měrné hmotnosti (je nejlehčí), nízké tepelné vodivosti a má nejnižší nasákavost(prakticky nulovou). Je částečně odolný vůči bakteriím a plísním, a většinou dobře snášen i alergiky. Vlákno z polypropylénu je velmi pevné, chemicky netečné, ale náchylné na vysokou teplotu. Doporučuje se prát pouze na 40 °C, výjimečně na 60 °C a nesmí se žehlit.
Nevýhodou může být, že hotové vlákno (barva se přidává do základní suroviny) se již nedá barvit, takže barevné kombinace jsou omezené (základní paleta bílá, modrá, černá, žlutá a kombinace) a náchylnost k mechanickému poškození. Výhodou oproti vlně je široký rozsah tepelného použití. A protože na vláknech se neváže nečistota, snadno se perou i ve studené vodě. Dobře a rychle schnou. Rovněž přirozeně pohlcuje UV záření. Pro jeho použití hovoří především poměr vlastností - cena u konečného výrobku.

Polyester - používaná zkratka PES

Nejtradičnějším materiálem používaným v textilním průmyslu. Proti polypropylénu se vyznačuje snadnějším zpracováním. Nasákavost má poměrně nízkou (přibližně 2%), ovšem horší tepelnou vodivost (hůř drží teplo) a asi dvojnásobně vyšší měrnou hmotnost (je těžší), proti polypropylénu. Vlákna jsou však dostatečně pevná, odolnější vůči vyšším teplotám a dají se povrchově barvit (snáz se přizpůsobí módním trendům). Při praní je nutné dodržovat určitá pravidla (nutnost použití teplejší vody, mýdla nebo pracího prostředku), a pak se špína odstraňuje lehce. Schne podobně jako polypropylén. Prádlo můžeme opatrně žehlit (většinou na nejnižší stupeň). Pro jeho použití hovoří široká možnost použití a dlouholeté zkušenosti z výroby a vývoje.

Vlna

Vlna má ze všech materiálu používaných ve funkčním prádle nejdelší historii. Jak uvádějí zastánci vlněného prádla a mají pravdu, je to 100% přírodní produkt vyzkoušený generacemi po staletí, dnes za použití moderních metod dovedený na kvalitativně vyšší úroveň. Kdysi často používaný materiál musel na čas uvolnit místo syntetickým materiálům, ale dnes už je jasné, že si své příznivce znovu nachází a pro jejího uživatele se stává srdeční záležitostí.

Problémem u vlněného vlákna není, jak vlákno získat, ale opravdu kvalitní postup a tudíž se všemi vlastnostmi a parametry je jen malé množství. Dnes se používá takzvané merino vlny (speciální severské plemeno ovcí). Svými vlastnostmi umělá vlákna nejen dohání, ale v některých parametrech i předčí (hřeje i vlhká, disponuje samočistícím efektem, zvýšená ohnivzdornost). Nevýhodou může být poněkud omezená teplotní použitelnost a pro některé spotřebitele i vyšší cena.
Komfort použití vlněného prádla se pohybuje od + 10 °C do hlubokých mínusových hodnot, což poněkud limituje použití vlněného prádla v letních měsících (u ponožek naopak velká výhoda). Tato menší nevýhoda je kompenzována špičkovými izolačními vlastnostmi a pohlcením až 35 % vlhkosti oproti své hmotnosti, aniž bychom to pociťovali ještě ve stádiu páry, což napomáhá tomu, že je přirozeně odolná vůči pachům (bakterie způsobující zápach nemají živnou půdu).
Rovněž částečný samočistící efekt docílený šupinatým povrchem vlněného vlákna, kde špína zachycená v šupinách vlákna pohybem a ohybem vlákna vypadne z prádla ven. Nezanedbatelná je také ochrana před UV zářením, která je několikanásobně větší než u umělých vláken. Stálejší je rovněž vlněné vlákno v ohybu.

Jak nakupovat funkční prádlo

Dnešní nabídka je opravdu široká, jak co do značky, provedení a určení, tak také ceny a vybere si každý. Důležité při rozhodování je nejen mít dostatek informací, ale také doporučení od známých a kamarádů, kteří se s daným výrobkem už setkali a mají s ním nějaké zkušenosti. Většinou to bývá tak, že když nám něco sedne, máme tendenci se k tomuto výrobci (značce) i nadále vracet. Co se týče velikostí, platí, že vrstva nejblíže k tělu má být nejpřiléhavější, abychom mohli dokonale využít vlastnosti, které nám prádlo poskytuje (rychlý odvod vlhkosti od těla). U dalších vrstev a u více vláknových typů prádla je naopak žádoucí, aby vznikla menší vzduchová mezera pro lepší tepelnou izolaci.

Jak udržovat funkční prádlo

Aby vám prádlo dlouho a dobře sloužilo, je třeba jej správně udržovat. Prát obrácené na rubovou stranu, aby nedošlo k zatržení vláken. Prát při teplotě okolo 40 °C (u vlněných doporučují prát jen v prostředcích na vlnu), protože vyšší teplota by mohla nenávratně poškodit strukturu vlákna. Nepoužívat avivážní prostředky a nepoužívat sušičku (některé moderní technologie umožňují použití sušičky). Ale nejdůležitější je funkční prádlo nežehlit (u tkanin z polyesteru je možné opatrně přežehlit), neboť umělé vlákno bychom nenávratně zničili. Nejlepší řešení je držet se doporučením výrobce uvedeným na štítku přímo na výrobku, anebo pokud tuto informaci mají, zeptat se prodejce.

alt

Údržba materiálu GORE-TEX®

Oblečení GORE-TEX® lze prát. Péče o tyto výrobky je velmi snadná. Postupujte však podle pokynů výrobce uvedených na všitém štítku, který obsahuje též informace o zvláštní péči.

Pokud praní probíhá podle daných pokynů ze všitého štítku, může dokonce obnovit původní vlastnosti oblečení GORE-TEX®. Tato tkanina je nejdlouhodoběji nepromokavý prodyšný materiál na trhu a lze jej prát libovolně často, aniž by mohlo dojít k jeho poškození nebo ztrátě požadovaných vlastností.

Chodíte do čistírny? I tam si oblečení GORE-TEX® můžete nechat profesionálně chemicky vyčistit. Postupujte ovšem podle pokynů výrobce. Požadujte jeho vymáchání v čistém destilovaném rozpouštědle a nástřik impregnace.

V případě poškození či roztržení je možné oblečení opravit pomocí sady pro opravy tkanin GORE-TEX®, která je k dostání u prodejců oblečení GORE-TEX®. Potřebujete-li provést opravu poškození většího rozsahu nebo požadujete opravu vyšší dlouhodobé kvality, spojte se s výrobcem oblečení nebo s nejbližší pobočkou společnosti Gore.

Impregnace a životnost outdoor membrán

Pamatujte, že i když budete dodržovat všechny předepsané procedury, Vaše oblečení nevydrží na věky. Účinnost impregnace aplikované od výrobce se časem v důsledku běžného opotřebení snižuje. Během užívání je materiál vystavován ohybu, oděru a výrazným teplotním změnám. Efektivní životnost impregnace závisí na péči o oblečení a náročnosti jeho užívání. Vodoodpudivost svrchní vrstvy oblečení lze obnovit pomocí horkého vzduchu v sušičce nebo vyžehlením oblečení napařovací žehličkou.
V případě zjištění, že funkční vlastnosti bundy (hlavně vodoodpudivost) se zhoršily, přichází na řadu impregnace – nástřik speciálního prostředku na svrchní část po předchozím vypraní. Použijte ověřený, výrobcem oblečení doporučený impregnační prostředek! Všeobecně se traduje, že bundu je třeba impregnovat po 3-4 praní a tuto činnost pak pravidelně – nejlépe po každé sezóně opakovat. Není však třeba impregnovat oblečení nové.

Příště se můžete těšit na tipy a triky v ošetřování a údržbě obuvi...