Ošetřování a údržba výrobků - 3. část „Obuv“

alt

Boty jsou nedílnou součástí existence člověka, slouží k ochraně chodidla, kdy jsou každodenně namáhané. Výběr obuvi je čím dál více rozsáhlejší a rozmanitější. Obuv používáme k všestrannému využití sportovních aktivit, mezi které patří běh, skateboarding, snowboarding, tanec, tenis, basket, ale taky nosíme boty, které slouží k normálnímu použití – do města, školy, práce,... Po zakoupení je nutné se o obuv řádně starat, aby se předešlo dřívějšímu opotřebení a zabránilo tak průniku vlhkosti do obuvi nebo nečistot do struktury materiálu. Proto doporučujeme zakoupení impregnací, které svým složením a použitím zaručí pocit sucha, uchování potřebných vlastností bot. Impregnace lze zakoupit v různých podobách a liší se chemickým složením, které jsou přizpůsobeny materiálu daného modelu. Úkolem impregnací je zabránění pronikání vlhkosti do obuvi a nečistot do struktury materiálu.

Obuv je nutné před zakoupením vždy vyzkoušet! Rozhodujícím bodem k zakoupení obuvi je velikostně vyhovující číslo, šíře a střih obuvi. U materiálu z kůže doporučujeme, aby bota těsněji obepínala nohu, jelikož časem povolí. Pokud zakoupíte obuv zavřených střihů, používejte nazouvací lžíci, abyste předešli deformaci zadní části boty. V případě, že je obuv řešena zavazováním na tkaničky nebo doplněna o přezky, nutností je před vyzutím botu povolit. Dojde-li k namočení, nedávejte obuv k blízkosti tepelných zdrojů, nevysušujte fénem, apod. Boty musí proschnout svévolně při pokojové teplotě, dovnitř boty vložte napínák nebo botu vypolstrujte novinovým papírem.

Rozsah impregnačních výrobků je v současné době nejen rozšířený, ale taky oblíbený, a to jak v počtu druhů, tak i kvalitě. Velmi důležitým faktorem čistících a ošetřujících přípravků jsou přísady a složení – živočišné tuky, stromové oleje. Impregnace jsou na bázi silikonu nebo FC. Kvalitní impregnace je důležitá u obuvi s nepromokavým a prodyšným materiálem v podšívce. Bez použití impregnace má výrobek blíže k tendenci nasáknutí a vniknutí nečistoty do materiálu, což vede ke snížení funkčnosti (prodyšnost). Kvalita přípravků se vyznačuje rychlostí proniknutí do svrchního materiálu a nesmí zabránit odvodu tělesných par z vnitřní strany obuvi. Úkolem prostředků je ochrana proti zašpinění, zabraňuje vsakování vody. Délka působení účinnosti impregnace záleží na intenzitě používání obuvi a na výšce klimatických podmínek. Při náročných klimatických podmínkách dochází k vysýchání přírodních látek z usně, a tím dochází ke ztrátě pružnosti a vláčnosti, dokonce může obuv začít i praskat. Proto obuv doporučujeme naimpregnovat vhodným přípravkem před prvním použitím a rovněž obuv střídat!

Druhy impregnací

SPREJE

Měly by se používat na vyčištěnou a suchou obuv, tímto postupem bude zaručena účinnost. Jsou většinou vyráběny na bázi silikonu (u některých světlých odstínů po použití může dojít k nepatrnému ztmavnutí) nebo fluorcarbonu (FC, proniká do celé struktury usně, je všeobecně účinnější). Výhodou sprejových impregnací je zpravidla univerzální použití, lze je tedy využít i na broušené materiály a textil (neslepují vlas usně, snadno se aplikují, zaručují zachování původního vzhledu usně). Také příliš nebrání odvodu tělesných par z vnitřku obuvi a snadněji vnikají do hloubky usní či jiných materiálů.

ROZTOKY

Použití na vlhkou nebo mokrou obuv – impregnační látky jsou vpravovány do materiálu (při praní nebo formou roztoků). Jejich účinnost je velmi dobrá, neboť se v lázni dostanou do celé struktury materiálu. Roztok nanášejte pokud možno v ochranných rukavicích nebo použijte hadřík. Ošetřen musí být celý povrch, na špičkách můžete trochu přidat. Nechte proschnout na vzdušném místě po dobu 24 hodin. Použití je uvedeno vždy na přípravku.

TUKY A VOSKY

Živočišné i rostlinné, jsou sice vydatnější a zároveň obsahují i látky k výživě usní, ale nejsou vhodné na textil a broušené materiály (nubuk), mohou mít na svědomí změnu vzhledu svršku materiálu (slepení vlasu usně) a také více omezují odvod tělesných par. Vhodné jsou především na hladké usně.

Výběr impregnací je široký, vždy čtěte návod na použití. V nabídce je i sprej na roztažení bot, který působí už po 30 minutách, další impregnace zaručí lesk jako blesk, ochranu, takže nožka bude jako v suchu a vzhled zachovalý.Naučte se tyto prostředky používat i Vy, a prodlužte tak životnost zakoupené obuvi.

Useň

Jedná se o nejčastěji používaný přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Zpracováváním kůže vzniká useň – vyčištění kůže, jejíž vláknitá struktura byla uchována. Je měkká, prodyšná a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Přírodní materiál je charakteristický svou proměnlivou kresbou, která se používáním časem mění, kdy tento jev není pokládán za závadu, ale naopak. Useň není neomezeně odolná proti vlhkosti z vnější (sníh, voda) a vnitřní strany (pot).

DRUHY USNÍ

Hladká useň
její charakteristická povaha je vyznačována jemně strukturovaným povrchem s malými póry. Použitím impregnace zajistíte ochranu obuvi. Ušpiněnou obuv jemně okartáčujte a šetrně vlhkým hadříkem otřete. Poté nechte uschnout a jemně natřete krémem. Doleštění se provádí kartáčkem, ale dávejte si velký pozor na časté použití samolešticích krémů. Bez kombinace s běžnými konzervačními krémy může dojít k poškození lícové úpravy.

Lakovaná useň
Useň s hladkým lesklým povrchem. Povrch je choulostivější na mechanické opotřebení – chemické vlivy, rozmáčení, mráz. Nečistoty je nutné odstranit hadříkem, povrch poté ošetřete sprejem nebo krémem k tomu určený.

Broušená useň
NUBUK(nejkvalitnější semiš) je useň broušená po líci. Vyznačuje se jemně sametovým povrchem. Ošetřujeme ho speciálními kartáčky a přípravky k tomu určené. Charakteristickou pro tento účel je výživa, regenerace kůže i barvy. Používejte přípravky zvyšující odolnost proti vlhkosti a vodě. Vyvarujte se krémování, jinak se broušená useň změní na hladkou.
VELUR (semiš) je useň broušená po rubu. Má sametový povrch, ale na omak drsnější než nubuk. Je mírněji náchylný na poškození. Ošetření se provádí speciálními kartáčky a přípravky určené pro tento druh usně. Důraz se klade na ošetření vlasových usní, kdy je na prvním místě odolnost proti vodě. NIKDY NEKRÉMUJTE!

Textilní obuv

Čistit je lze jak praním (pouze speciálními výrobky, nepoužívat běžné prací prostředky – mohou poškodit obuv), tak i speciální pěnou. K použití jsou sprejové impregnace určené na textil. Pro zvýšení účinku se ještě doporučuje po aplikaci spreje použít mírné foukání teplým fénem.

Ať už máte obuv jakoukoliv, důležité je, abyste se v ní cítili pohodlně. Stejně tak, jako ve zbytku svého outfitu.
Pro tipy, jak se postarat o další části svého oblečení mrkněte zde: Obecné tipy nebo Funkční prádlo a GORE-TEX®.