Paddleboarding aneb plážové posilování

alt

Dovolená na pláži nebo někde u přehrady či jezera má mezi lidmi stále přídech polehávání na slunci a obcházení restaurací, ve kterých člověk kila spíš přidává, než ubírá. Tato pověst přežívá navzdory rostoucímu zájmu o vodní sporty, které představují zábavný způsob, jak spojit třeba i rodinou dovolenou se zesílením těla. Novou hvězdou mezi vodními sporty je tzv. paddleboarding neboli pádlování vestoje.

Na záběru pádla se při tom podílí téměř celé tělo. Takže nezesílí pouze ruce, ale také záda a břišní svaly. Navíc začít je opravdu snadné, asi jako jízda na kole. Člověk k tomu nepotřebuje žádné zvláštní schopnosti ani talent. Nafukovací paddleboard je snadno převozný a sport není náročný na prostředí, ani na počasí.

Pro první jízdu se hodí klidná voda a nespěchat. Instruktor John Denney doporučuje začít pádlovat vleže, pak se zvednout na kolena a trénovat záběr na obou stranách. Aby jezdec udržel rovnováhu vestoje, měl by vstávat klidně, držet nohy mírně od sebe a kolena pokrčená. Do záběru se zapojuje celé tělo, proto by ruce měly být natažené. Pro fitness ježdění je obvyklé nastavit pádlo na nepatrně větší délku, než je výška sportovce.

Na videu John Denney vysvětluje techniku nástupu na prkno. Ukazuje, že se nepádluje jen rukama, ale celým tělem.

Protože počáteční investice do nákupu vlastního vybavení se pohybuje okolo 20 tisíc korun, vyplatí se navštívit nějakou půjčovnu. Nejznámější půjčovna je u Vltavy v pražském Podolí – YC CERE, kde na paddleboard naskočíte rovnou na Vltavě a projížďka se může stát takovým netradičním turistickým výletem Prahou. Díky jednoduchosti a stoupající popularitě jsou paddleboardy dostupné téměř všude, namátkou v půjčovně Jizera na Žluté plovárně v Českém Ráji, na Brněnské přehradě nebo u Lipna, kde jsou populární také sjezdy Vltavy z Brodu do Rožmberka.