Paddleboarding – skvělé fitness nebo adrenalin na divoké řece?

alt

Už jste slyšeli o paddleboardingu? Tenhle sport začínají objevovat i Češi. Na paddleboardech vypadají jako něco mezi gondoliérem a surfařem a plaví se třeba i po Vltavě. V podstatě stojí na jakémsi prknu podobném surfu a pádlují speciálním dlouhým pádlem. Přitom zapojují všechny svaly v těle, včetně těch vnitřních, které se posilují nejhůře, a trénují držení rovnováhy.

Někdo s paddleboardem vyráží na vlny, stejně jako se surfem. Výhodou je, že se k vlně snadněji dopraví. V Česku se ale sport rozmáhá i na rybnících a jezerech, klidných a netekoucích vodách, mezi jezdci, kteří vnímají pohyb jako fitness. Ti s oblibou vyrážejí i na klidnější dolní toky velkých řek. Paddleboardistů přibývá například na pražské Vltavě.

Milovníci adrenalinu směřují spíš na divočejší horní toky řek, kde musejí zvládat náročnější přírodní překážky a daleko víc bojovat s rovnováhou. K tomu obvykle využívají odolná nafukovací prkna.

alt Foto: 2 x www.facebook.com/paddleboardingCZ

Paddleboardy v podstatě existují už od 60. let minulého století. Pádla využívali surfaři, když se potřebovali někam dopravit. Dnes už ale prkno s pádlem není jen dopravním prostředkem, ale využívá se ke kondičnímu tréninku. Nedávno se v rozhovoru pro bulvár Šíp zmínila hvězda šoubyznysu Anife Vyskočilová, že tomuhle sportu propadla na dovolené v Chorvatsku a chce ho začít víc rozvíjet i u nás. „Od příštího roku začnu učit v Čechách správné používání tohoto vodního sportovního náčiní,“ řekla Anife Šípu. Takže se možná můžeme těšit na novou paddleboardovou školu.

Nicméně půjčovny i prodejny tohoto náčiní už u nás pár let fungují. Nafukovací i plastové plováky půjčují například na Lipně a svézt se na nich můžete po přehradě nebo to můžete zkusit z Vyššího Brodu do Rožmberka. Půlhodina stojí 90 korun, půldne 300 korun a celodenní výpůjčka 500 korun.

Z paddleboardu si ale můžete prohlédnout i pražské památky. Půjčují je například ve Žlutých lázních za 150 korun na tři hodiny. Prkna půjčuje i Paddleboardshop v Praze Podolí, kousek od Vyšehradu.