Parkour a freerunning na hradech a zříceninách? Slovenská partička chystá unikátní film

alt

Před časem partička traucerů jménem Freerun Slovakia natočila video o krásách slovenské přírody spojených s disciplínami parkour a freerun. Nyní se chystá na další projekt. Chce zfilmovat dokument o slovenských hradech a zříceninách, které se k těmto svobodným sportům dají bezvadně využít.

„Plánujeme natáčet dokument 10 dní. Momentálně pracujeme na výběru lokalit,“ popisují slovenští trauceři z Freerun Slovakia. Zatím plánují navštívit Trenčiansky hrad, Bratislavský hrad, Spišský hrad, Plavecký hrad, hrady Beckov, Strečno, Čachtice a Lietava.

„Dokument chceme zveřejnit formou epizod v pravidelných časových intervalech na Youtube. Každá epizoda bude přibližně 5 minut dlouhá a originální,“ líčí sportovci.

Co je to parkour a freerunning

Parkour je zkrátka běh z nějakého bodu do jiného bodu přes městské překážky jako jsou zábradlí, střechy, lavičky, schody a podobně za využití technik typu přeskok, kotoul či stojka. K bezpečnému zvládnutí je potřeba tréning a značná fyzická zdatnost.

Začít může kdokoli a kdykoli. Atletům, kteří tento sport provozují, se říká „trauceři“. Slovo pochází z francouzštiny. Právě Francie je totiž kolébkou tohoto sportu.

Freerunnig je oproti parkouru ještě svobodnější. Nevyhýbá se ani akrobatickým pohybům a skokům a více se zaměřuje na estetiku a krásu pohybu. Oba sporty se dají provozovat nejen ve městě, ale i ve volné přírodě.

Oblečení vhodné pro tyto disciplíny musí být především pohodlné a volné. Nesmí sportovce nikterak omezovat. Ideální jsou třeba volné tepláky.