Po Praze budou chodit živé wifi spoty – originální charitativní projekt

Na crowdfoundingovém serveru IndieGoGo se objevil pozoruhodný a velmi neobvyklý český projekt nazvaný WIFI 4 Life. Plánuje zaměstnat několik lidí bez domova jako mobilní wifi spoty, chodící obdoby dávných internetových kaváren. První „živý“ wifi spot už „vysílá“ v Praze poblíž stanice metra Dejvická. Jestli se zakladatelům podaří sehnat 5 500 euro, začne v listopadu vysílat v centru Prahy pět dalších lidí.

Signál každého zařízení má dosah až 20 metrů a uživatelům tak nic nebrání najít si se svým telefonem, tabletem nebo notebooku pohodlí a soukromí. K výbavě mobilního hotspotu patří také přenosné baterie, díky kterým si lidé budou moci dobíjet své telefony a tablety.

Samozřejmě nejde jen o pohodlí uživatelů. Díky projektu mohou lidé bez domova získat na nějakou dobu pravidelný příjem a řád. Několik měsíců takové práce v „outdoorovém wifi spot centru“ vytváří pracovní minulost a také slouží jako doklad o ochotě člověka chodit pětkrát v týdnu ráno do práce upravený a včas. Po dobu zaměstnání bude dostávat pravidelnou stravu, kapesné, legitimaci na MHD a podporu při zařizování noclehu. Navíc se může naučit lépe orientovat ve světě a sám používat internet. Zakladatelé projektu, Luboš Boleček a Václav Hovorka, říkají, že pokud by se projekt osvědčil, mohl by se rozšířit i do dalších států.

Za pozornost stojí také to, že před třemi lety zkoušela obdobný projekt pobočka reklamní agentury Bartle Bogle Hegarty. V jejím týmu pracovalo 13 lidí bez domova, kteří nabízeli na ulici připojení k internetu. Přestože se na přípravě projektu podíleli lidé z organizace Front Steps, kteří se bezdomovectvím dlouhodobě zabývají, vzbudila akce kontroverzní reakce. Její odpůrci se domnívali, že tričko s nápisem „Já jsem 4G hotspot“ je pro člověka ponižující.

Václav Hovorka se naopak domnívá, že taková akce může změnit pohled běžných lidí na bezdomovce k lepšímu. „Doufáme, že jim lidé alespoň tváří v tvář poděkují.“

Video, na kterém zakladatelé WIFI 4 Life vysvětlují svůj záměr: