Po yoyu přichází tradiční japonská hračka "kendama". Děti i dospělí ji milují

Yoyo už dnes zná skoro každý. Novým hitem v celé Evropě je teď japonská "kendama". Vyžaduje jistou dávku trpělivosti a soustředění. Kdo se to ale naučí, zaručeně oslní své okolí. Kendama baví dospělé, děti, muže, ženy, zkrátka každého.

Na první pohled může vypadat hraní s kendamou jednoduše, ve skutečnosti ale vyžaduje trénink a trpělivost. Prý jsou ale začátky s kendamou jednodušší než s yoyem. Je malá, skladná, dá se s ní trénovat při čekání na autobus, o přestávkách ve škole... Prostě kdekoli a kdykoli. Jakmile člověk zvládne základy, hra nabízí stovky různých technik a triků, kterými každý rozhodně oslní své kamarády i kolemjdoucí.

V Japonsku si děti i dospělí s kendamou hrají už dlouho. A neberou ji jenom jako tradiční zábavu, po celém Japonsku se stává soutěživým sportem a takto proniká i do Evropy. Moc se to neví, ale i u nás máme svůj Český kendama pohár a své kendama šampióny. Dokonce se český hráč Miroslav Šiřina, který kendamu prodává a propaguje ji po celém Česku, účastnil evropského poháru a to v profi kategorii.

Zajímavé však je, že tahle zábava úplně původně vůbec nepochází z Japonska. Dostala se tam až někdy po roce 1777 se zahraničními loděmi, které připlouvaly do japonského přístavu Nagasaki. Nejstarší zmínky o této hře, nebo hře dost podobné, pocházejí z 16. století z Francie, kde se pod názvem „bilboquet“ hrála hlavně na královském dvoře. Objevila se také mezi Inuity a peruánskými Indiány.

Kendamu ale není potřeba víc představovat slovy, nejlépe ji poznáte, když se podíváte na následující video.