Podle Tony Hawka je skejtování také o odpovědnosti. Jeho nadace pomáhá tisícům chudých dětí

Prolomí letos nadace pro ridera Tonyho Hawka rekordní číslo 600? Tento veterán sk8boardingu totiž pomáhá stavět skateparky napříč celými Spojenými státy. Zaměřuje se na chudé oblasti zasažené kriminalitou, alkoholismem nebo drogami. Za 12 let existence nadace podpořila přes 500 projektů skateparků.

Zaměřuje se na lokality, ve kterých už existuje komunita nadšených jezdců, dost tvůrčích na to, aby dokázali předložit vlastní vizi, a dost vytrvalých na to, aby ji s podporou nadace dokázali uskutečnit. Cesta od počátečního nadšení k dokončenému a dlouhodobě funkčnímu parku nebývá jednoduchá. Veřejná propagace, přesvědčování lidí i shánění financí obvykle trvá roky. Proto nadace odkazuje na rozsáhlý manuál, který učí, jak se vyhnout nejběžnějším chybám, jak si poradit s právními záležitostmi a na co se připravit.

Ježdění pro Hawka není jen o sportovním výkonu, ale také o přátelství a odpovědnosti. Skateboarding vnímá víc jako styl života než výkonnostní sport. A to se snaží ukázat začínajícím dětem a teenegerům, kteří pocházejí z hodně složitého prostředí, z chudších a neúplných rodin, nebo žijí v místech zasažených kriminalitou, sebevraždami a alkoholismem. Právě pro ně může park a ježdění znamenat víc než jen sportovní vyžití. „Myslím, že těmhle děckám poskytují parky vlastní prostor, někdy jediný prostor k vlastní tvořivosti,“ říká Tony Hawk pro server People.com. Proto usiluje o to, aby byly parky otevřeny po celý rok a zcela bezplatně.

Jeden z mnoha úspěšných příběhů se uskutečnil v Canoga Parku v Kalifornii. Před deseti lety ho ovládal místní gang a scházeli se tam uživatelé drog. Dneska se tam vrátily rodiny s dětmi a rideři trénují v parádně vymyšleném skateparku. Za 12 let své existence nadace podpořila přes 500 takových projektů, letos by číslo mělo prolomit magickou hranici šesti set.

Video o budování skateparku v Canoga Park