Pokud se chystáte na freeride, dejte pozor na laviny!

alt

Před svátky to ještě vypadalo tragicky, ale dnes je i přes výkyvy počasí na hřebenech českých hor poměrně dost sněhu. Spoustu čerstvého prašanu hlásí oblíbené freeridové Jeseníky a Krkonoše. Ale pozor, prašan leží na zledovatělé sněhové krustě a horská služba v těchto horách vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí.

A vypadá to, že ze dne na den se to nezmění. V Jeseníkách lavinové nebezpečí hrozí už několik dní, leží tam asi 60 čísel, z toho 10 centimetrů nového sněhu. „Nedělní pokles teplot pod bod mrazu po sobotním oteplení přispěl ke stabilizaci sněhové pokrývky. Nový sníh padal za silného SZ větru a je uložen na tvrdém zledovatělém povrchu závětrných svahů, kde tvoří nestabilní sněhovou vrstvu,“ upozorňuje na situaci Jiří Hejtmánek z Horské služby.

Nebezpečná situace panuje i v Krkonoších. Z 75 centimetrů sněhové pokrývky tvoří 30 skvělý prašan, ale podobně jako v Jeseníkách leží na ledovém podkladu, ze kterého by se mohl utrhnout a vytvořit lavinu. „Na zmrzlou vrstvu napadlo za posledních 24 hodin okolo 30 centimetrů nového sněhu. Ten padal za působení silného severozápadního až západního větru, který dosahoval v nárazech rychlosti až 25 metrů za sekundu. Na závětrných místech je uloženo velké množství sněhu a vytvořily se zde sněhové polštáře. Sněhová pokrývka vykazuje na mnoha strmých svazích pouze střední až slabou stabilitu,“ popisuje Pavel Cingr z Horské služby.

Podle předpovědi má dál sněžit, takže se nečeká, že by se situace měla změnit k lepšímu. Takže pokud budete vyrážet do hor a vybírat nějakou pěknou freeridovou lokalitu, sledujte aktuální informace horské služby. A hlavně nezapomeňte na pořádné lavinové vybavení!

foto: www.horskasluzba.cz