Převratný vynález: neviditelná cyklistická helma Hövding

alt

Pryč s nehezkými cyklistickými přilbami, které ničí účes! Na světě je neviditelná helma nebo spíš cyklistický airbag Hövding. S vynálezem přišly dvě mladé Švédky, kterým prostě přilby neslušely.

Za tímhle převratným vynálezem stojí zkrátka a jednoduše touha po hezkém vzhledu a pohodlí. Začátkem tisíciletí totiž ve Švédsku probíhala diskuze o povinném nošení cyklistické helmy a na to reagovaly dvě studentky designu, které měly pocit, že jim přilby rozhodně nesluší. Anna Haupt a Terese Alstin proto vymýšlely, jak by mohla vypadat helma, kterou by lidé nosili rádi, zároveň s pocitem bezpečí, pohodlí a elegance.

Napadla je myšlenka vytvořit něco na způsob cyklistického airbagu, sofistikované neviditelné helmy, kterou by jezdec vozil třeba jako kapuci nebo šálu na krku. A hlavně, která nekazí účes. „Helmy mi vždycky přišly hrozně nepohodlné,” říká Anna. „Jsou tak velké. Jako byste na hlavě měli tvrdou houbu,” dodává Terese.

Přetavit myšlenku do skutečného a plně funkčního výrobku pochopitelně nebylo snadné a první neviditelné helmy se na trhu objevily až po dalších šesti letech, v roce 2011, a téměř ihned získaly prestižní ocenění za design. V průběhu let k tomu přibylo asi deset dalších cen.

A jak vlastně tyhle speciální airbagy fungují? Nenápadný límec v sobě skrývá baterii, USB vstup a také senzor pohybu, který sleduje jízdu. Pokud vyhodnotí situaci jako náraz či pád, okamžitě nafoukne airbag - takovou helmu okolo hlavy. Nedílnou součástí je také „černá skříňka”, která zaznamenává dobu asi 10 sekund před nehodou. Výrobce si díky ní sbírá záznamy pro další vývoj. Při testování airbagy dosáhly trojnásobně větší schopnost tlumit náraz. Zařízení však slouží výhradně pro běžnou jízdu po silnicích či ve městech, nikoliv pro terénní jízdu.

„Naučily jsme se, že nic není nemožné, a že ti, co si říkají realisté, ve skutečnosti nemají odvahu k velkým myšlenkám,” tvrdí vynálezkyně a dost možná mají pravdu. Hövding znamená švédsky vůdce, a zda-li doopravdy dovede měnit svět, ukáže čas. Zatím ho omezuje také zeměpis. Chladnější švédské léto ponechává neviditelnou helmu skrytou v ostatním oděvu, v teplejším klimatu je nápadnější. Ale pořád méně nápadná, než klasická cyklo přilba.