První olympijský medailista má své muzeum. V Jizerkách otevřeli expozici o slavném lyžaři

Zima je už sice nenávratně pryč, v Jizerských horách si ale před pár dny ještě připomněli Olympiádu. Ne však tu letošní. Vrátili se o téměř 90 let nazpátek. V roce 1928 putovala do Československa první medaile ze zimní Olympiády.

Skoky dlouhými 57 a 59,5 metrů získal první český sportovec bronz na velkém můstku na zimních olympijských hrách ve Svatém Mořici. O rok dřív si na mistrovství světa vysloužil zlato v severské kombinaci. Medaile tehdy poprvé skončila mimo severské státy. Jejím majitelem byl sudetský Němec Rudolf Burkert. Nově má v muzeu Albrechticích v Jizerských horách, odkud pocházel, svou expozici.

„Díky Burkertovi jsou Jizerské hory kolébkou českého olympijského lyžování. Pracoval po druhé světové válce dvacet let v naší továrně," řekl při otevírání nové výstavy Jaroslav Zeman, bývalý lyžařský závodník a ředitel továrny na hračky v Albrechticích, při které muzeum funguje. Součástí výstavy je dokonce ona slavná bronzová medaile, kterou muzeum podle Zemana získalo díky rodině Rudolfa Burkerta v Německu, kam se v šedesátých letech sportovec přestěhoval. K vidění je i řada dalších věcí spojených s jeho životem, ale také s životy dalších známých sportovců pocházejících z Jizerských hor.
Kdo se tedy chystá vyrazit do Jizerských hor, neměl by muzeum v Albrechticích rozhodně minout.

Slavnostního otevření výstavy se zúčastnila řada jizerskohorských olympijských medailistů: Tomáš Goder (bronz ZOH Albertville 1992), Jiří Malec (bronz ZOH Calgary 1988), Gabriela Svobodová – Soukalová (stříbro ZOH Sarajevo 1984), Jaroslav Zeman, ředitel muzea v ruce drží medaili Rudolfa Burkerta, Helena Šikolová – Balatková (bronz ZOH Sapporo 1972), Pavel Benc (bronz ZOH Calgary 1988), Radim Nyč (bronz ZOH Calgary 1988). *Zdroj: Facebook.com *