První skutečný „hoverboard“ je prý na světě. I když zatím lítá jen kousek nad zemí

alt

Když se objevil nad zemí levitující skateboard zvaný „hoverboard“ ve filmu Návrat do budoucnosti, psal se rok 1985. Michael J. Fox, který na něm jezdil, byl ale součástí příběhu odehrávajícího se v roce 2015. Že by se právě v tomhle roce stal „hoverboard“ realitou? Zatím to tak vypadá.

Na portálu Kickstarter, kde lidé podporují starty mnoha zajímavých nápadů, se objevil projekt Hendo Hover, který představuje prototyp „vznášedla“. Prozatím létá nad všemi typy kovových povrchů bez přítomnosti železa, kobaltu a niklu a funguje díky technologii Magnetic Field Architecture (MFA). Podobně jako vlak Maglev pluje na magnetickém polštáři.

„Rodiče“ tohoto převratného vynálezu, Greg a Jill Hendersonovi, scháněli pomocí Kickstarteru 250 tisíc dolarů, aby výrobek mohli zdokonalit. Tuhle částku už dvojnásobně překročili a do konce kampaně zbývá ještě asi 20 dnů.

Prozatím umí jejich „hoverboard“ létat jen pár centimetrů nad zemí, ale zdá se, že udrží dospělého chlapa. Už si to dokonce vyzkoušel legendární skejtr Tony Hawk. To musíte vidět.