Rekordní počet smrtelných zranění v Tatrách během dvou týdnů

Krátká zima si na slovenských a polských horách už vyžádala mnoho životů. Jen za období od 23. prosince do 4. ledna zahynulo 13 turistů a horolezců. Horská služba upozorňuje, že by se skialpinisti a pseudohorolezci, kteří neumějí správně používat výstroj, neměli vydávat do hor. Sněhu je málo, klouže a je tvrdý, proto je nutné umět se spolehlivě jistit.

Od 23. prosince do 4. ledna zaznamenala horská služba na Slovensku už 192 úrazů, z toho sedm smrtelných. Dalších šest tragédií mají na kontě z polské strany Tater. Podle ředitele Horské záchranné služby (HZS) Jozefa Janigy je společným jmenovatelem tragických událostí uklouznutí a následný dlouhý a nekontrolovatelný pád, který končí mezi skalami. Podmínky pro horolezce jsou dobré, ale kvalitní jištění je naprostou nezbytností.

Jinak je to se skialpinisty, kterým podmínky prozatím nepřejí. Hřebeny jsou odkryté a dá se využívat pouze umělý sníh v lyžařských střediscích. Dostatek sněhu je v podstatě až od 2000 metrů nad mořem a ten je navíc zmrzlý a ledovatý. V těchto dnech ale začalo intenzivně sněžit, nicméně podle horské služby bude nějaký čas trvat, než se dvě sněhové vrstvy spojí, takže prozatím budou hrozit spíše laviny.
Kdo se chystá do slovenských hor, měl by bedlivě sledovat doporučení horské služby na jejich webových stránkách.