Reportáž: Maďarská Tapolca hostila nejen BMX flatland závody

Jezdec BMX flatland Tomáš Vejmola z Blackcomb týmu se vrátil z maďarského městečka Tapolca, kde si vyjezdil páté místo v závodu Dunántúli Extrém Sport Bajnokság. Soutěžilo se v několika disciplínách: skate, in-line aggressive, MTB, BMX park a BMX flatland.

V pátek podvečer vyrazili Tomáš Vejmola s kolegou Honzou Stavárkem z Hranic na Moravě směr Maďarsko a cestou ještě nabírali skvělého slovenského jezdce Alexe Hrubého. „Odpoledne jsme dojeli na místo mezi prvními a tak jsme měli větší čas trénovat na závod. Účast nebyla velká, zato přijeli těžcí soupeři, co jezdí 15 a více let,“ popisuje Tomáš Vejmola.

Každý jezdec měl přesně dvě minuty na to, aby předvedl, co umí. „První jel Alex, který odjel většinu triků, porotu a diváky nejvíce nadchl. Hned na to jsem jel jízdu já a zajel jsem no touch run (jízda bez šlápnutí na zem). Následovali další jezdci a my jen koukali, jaké pekla dávají,“ líčí Tomáš.

Poslední jel další český závodník Honza Stavárek, který se nebál dost těžkých triků. Mezi finálových pět postoupila i naše česko-slovenská trojice.

„Ve finále jsme měli dohromady 15 minut a po každé jízdě jsme se střídali. Přišlo mi to jako hodně dobrý způsob, jezdec se neunaví tolik a je to i pro diváky zajímavější,“ říká Tomáš.

Vítězství putuje na Slovensko

Opravdu bezchybná a na světové úrovni byla jízda slovenského závodníka Alexe Hrubého a vybojoval si tak zasloužené první místo. „Já jsem se snažil o těžší triky než v kvalifikaci a chtěl jsem si postupové třetí místo udržet nebo polepšit. Bohužel vždy u konce jízdy jsem to neodjel a strhli mi za to body,“ popisuje Tomáš Vejmola. Nakonec skončil pátý.

Honza předvedl lepší jízdu než v kvalifikaci, ale stačilo to jen na čtvrté místo. „Podle mě měl být na třetím místě, bohužel ale porota dala přednost místnímu jezdci,“ myslí si Tomáš.

Následovalo vyhlášení výsledků a party v místním klubu a ubytování v nedalekém kempu. „Moc často nestanujeme, tak jsme postavili stan obráceně, byli jsme ale unavení po nočním koupání v Balatonu, tak jsem to už tak nechali (smích),“ dodává Tom. Další závody ho čekají už 12. července také v Maďarsku.

Výsledky

  1. místo - Alex Hrubý
  2. místo - Peter Sore
  3. místo - Adam Gelencser

Úvodní foto: zleva Peter Sore, Alex Hrubý, Adam Gelencser