Revoluce v každodenním použití technologií. Pomocí „wearables“ můžete telefonovat i kontrolovat svou srdeční činnost

alt

Vývoj IT technologií směřuje neuvěřitelným tempem kupředu a prostupuje náš každodenní život. Pomocí obyčejných hodinek můžeme telefonovat a měřit si srdeční tep, speciální tričko odesílá informace o našem zdravotním stavu lékaři. To jsou takzvané „wearables“, vychytávky, které můžeme denně nosit stejně samozřejmě jako boty.

Běžně a cenově dostupné jsou zatím multifunkční "chytré" hodinky nebo jednoúčelové fitness náramky. Po celém světě se však proslavily také speciální brýle z dílny Google a k posledním novinkám patří biometrická trička. Zatím se u nás brýle ani trička nedají koupit, ale ve Spojených státech bez obtíží, ačkoli prozatím za nemalý peníz.

Fitness náramky už patří k dostupným a nijak výjimečným artiklům. Mají celkem zajímavý design, takže se dají vnímat i jako šperk. Tohle voděodolné zařízení sleduje výkon těla, spálené kalorie nebo třeba kvalitu spánku. S oblibou si je pořizují běžci a sportovci. Obvykle se dají synchronizovat s telefony, i když bohužel ne se všemi.

Tělesné funkce umí sledovat také „chytré“ hodinky. Spojují dovednosti náramku s telefonem. Využívají mírně upravené verze známých operačních systémů, a tak je lze snadno synchronizovat. Uživatel může být kdekoliv on-line, může fotit a poslouchat hudbu. Některé modely se dají použít přes infračervený port místo ovladače televize. A samozřejmě, uživatel si může z hodinek snadno a rychle zatelefonovat, aniž by řešil, kam zase zašantročil svůj telefon. Stejně rychle může v nevhodných situacích hovory také odmítat, aniž by kohokoli vyrušil.

alt

K absolutním novinkám mezi wearables patří biometrická trička. Teprve loni Pierre-Alexandre Fournier založil v USA firmu Hexoskin a na serveru Indiegogo se mu podařilo získat investici 165 tisíc dolarů, z které financoval vývoj prvního biometrického trička.

Hodí se jak sportovcům, tak komukoli, kdo touží po efektivnější péči o zdraví. Tričko sleduje pomocí 42 000 senzorů tělesné funkce. Získané informace dokáže sdílet pomocí chytrého telefonu například s lékařem, který může pobývat na druhém konci světa. Uživatel i lékař tak mají k dispozici aktuální údaje z delšího období, aniž by to kohokoliv v běžném životě omezovalo.

Slavné Google brýle jsou zatím v prodeji jen v několika zemích, například v USA a Velké Británii, a prozatím jen v testovací verzi. Přes poměrně vysokou cenu (1500 $) jsou spojeny s velkým očekáváním. Brýle zobrazují miniaturní displej, ovládají se hlasem, poklepáním ze strany hlavy nebo pohybem hlavy – třeba zakloněním hlavy se brýle probudí. Brýle jsou propojeny s mobilním telefonem, ze kterého získávají například informace o poloze.

alt

Dá se nimi fotit nebo nahrávat. V souvislosti právě s těmito funkcemi se objevily spory ohledně soukromí. Pokud se na vás někdo dívá skrze Google brýle, nikdy nevíte, jestli vás zrovna nenahrává nebo nefotí. Prozatím bohužel vydrží nabité jeden den, víc ne.

Právě spotřeba energie a nedostatečná kapacita baterií je prozatím největším nedostatkem všech těchto technologií. Ještě nikdo nevymyslel způsob, jak ukládat hodně energie v miniaturním prostoru. Ovšem trend zmenšování a slučování IT technologií bezesporu dál pokračuje a pokračovat bude.