ROZHOVOR: Radim Brunovský v 15 letech točí luxusní videa z moravské sk8 scény. Jak to dělá?

alt

Teprve 15letý sympaťák Radim Brunovský z Velkého Újezdu je známý na skejtové scéně hlavně díky supr videím, které točí po celé střední Moravě. Po jeho editech s chutí sáhnou i nejznámější české sk8 magazíny. Jak se to vůbec takhle mladému týpkovi povedlo?

Popiš nám svoje začátky...

Když mi bylo 11 let, koupil jsem si první kameru, s kterou jsem si točil jen tak pro sebe a občas hodil něco na Youtube, převážně skate klipy. Jak jsem objížděl pořád nějaké skate závody, čím dál víc jsem koukal na kameramany a zatoužil jsem po lepší kameře, abych mohl začít opravdu točit. Takže jsem si na podzim 2013 pořídil novější full HD kameru, se kterou jsem začal točit videa jen kamarádům, a vždycky z toho vzešel nějaký edit. A takhle jsem pořád dokupoval a dokupoval vybavení...

alt

Sám jezdíš na skejtu?

Jezdím na skejtu od osmi let, ke konci prázdnin jsem si ale při focení na streetu těžce odrazil paty, pořád jsem jezdil, ale pokaždé s bolestmi. Bylo jasné, že to jen tak nezmizí, proto jsem si říkal, že bude lepší jezdit radiusy a bowly, při kterých člověk tolik paty nenamáhá. Od té doby mě radiusové ježdění začalo moc a moc bavit.

Jak vypadá takové natáčení?

Když mám čas a nemám třeba něco roztočeného, tak se snažím zkontaktovat některé skaters nebo kohokoliv jiného a domluvit se na natočení nějakého videa. Někdy kontaktuje sám rider nebo firma mě. Nejprve se domluví čas a místo natáčení, poté se řeší detaily videa, sejdu se s dotyčným na daném místě a projednáme ještě nějaké drobnosti. Při natáčení se snažím ,,herci‘‘ vyhovět v nápadech, jak by se dalo video natočit, poté video sestříhám, dotyčnému pošlu a poté se většinou ještě doopravují některé drobnosti.

Parádní video z letošního Blackcomb Sk8 Cupu:

Co máš za techniku?

Používám kameru Canon HF200, Opteka 0,3x ULTRA fisheye a podomácku vyrobený držák. Aby bylo kvalitní audio, tak používám přídavný mikrofon Takstar SGC-598 s protivětrnou ochranou. V noci mi potom pomáhá světlo Aputure Amaran – 198LED. Videa stříhám v programu Sony Vegas PRO 11.

Může začít natáčet každý nebo myslíš, že je potřeba talent?

Natáčet může samozřejmě každý, ale ne každý pro to má ten cit a i určitý druh talentu. Myslím ale, že hlavní je začít a učit se na něčem lehkém a postupně se propracovat dál a dál.

Baví tě víc "stát" v terénu za kamerou nebo pak doma stříhat?

Baví mě oboje, jak střih tak kamera, u obojího může člověk rozvíjet své nápady a vždy se dá video udělat něčím originální. Ale každopádně strávím více času u střihu.

alt

Co nejradši točíš?

Natáčím úplně vše, co se mi naskytne, a uznám, že na to stačí moje ,,video‘‘ schopnosti. Baví mě točit opravdu cokoliv od hudebních videoklipů po skate videa. Budu jenom rád, když mě zkontaktují i lidé z jiného odvětví než je skate.

Nyní je pro mě největší výzvou skate video s názvem MORAVIAN KILLAZ, ve kterém se snažím zmapovat moravskou skate scénu plnou mladých a nadějných lidí. Spolupracuji s Board Magazínem a jsem za to moc vděčný.

Můžou tě třeba naši čtenáři kontaktovat, když budou chtít něco natočit?

Určitě ano, každý má možnost mě zkontaktovat jak přes facebook - R.B.production, tak přes email – brunora@seznam.cz.

Z trochu jiného soudku. Video z dětského a holčičího sk8 kempu:

SUR SKATE CAMP 2014 / HORSEFEATHERS KIDS & GIRLS WEEK LANŠKROUN from SURmovies on Vimeo.