Rýsuje se závodní motorka na elektrický pohon pro vozíčkáře

alt

Na oblíbeném crowdfundingovém serveru Startovač.cz se před pár dny objevil zajímavý projekt na sestavení elektrické motorky pro vozíčkáře. Za celou akcí stojí technik, fanda italských strojů Jirka Plesník a závodník Lukáš Šembera, který kvůli úrazu již nejezdí.

Elektrický pohon nezvolili náhodou, díky němu se dá vynechat spojka a řazení a vzniklé místo lze využít na potřebné úpravy. Za práci motoru odpovídá kontroler, který se umí přizpůsobit jak ekonomickému provozu, tak i sportovnímu stylu jízdy.

alt

První dva měsíce vývoje strávil Jirka počítáním u papírů. Úmyslně zvolil lehký, hliníkový rám, který získal ze starší motorky z roku 1992, s letmo uloženým zadním kolem. Momentálně vybírají peníze na model CAF-e, který by měl dosahovat rychlosti 110 km/h a dojezdu přes 100 km. „Před pěti lety bych řekl, že to nebudu riskovat ....... ale už jsem se přestal bát a těším se, až uslyším ten zvuk a budu se na to moct posadit,“ říká Lukáš. A to by se mu mohlo splnit.

S Jirkou směřují k opravdové závodní motorce, která by měla zvládat i rychlosti přes 200 km/h. Na takovém kousku by se mohl on i ostatní vozíčkáři „postavit“ na start evropských nebo amerických závodů elektromotorek.