Seriál, 1. díl: Praní a údržba funkčního prádla

alt

V chladnějším počasí člověk daleko víc nosí různé funkční prádlo a oblečení, které vyžaduje speciální praní a údržbu. Proto jsme si pro vás připravili na toto téma malý seriál. Začneme funkčním termoprádlem, které se stalo nezbytným kusem oblečení všech sportovců a milovníků pobytu na čerstvém vzduchu. Mnoho lidí ale svoje termoprádlo během krátké doby zničí jen kvůli tomu, že ho neumí správně prát a ošetřovat. Přinášíme vám jednoduchý návod, jak na to.

V první řadě si pečlivě prohlédněte etiketu našitou na vnitřní straně oblečení a řiďte se symboly, které vám radí, jak s prádlem zacházet. Jedním z nejdůležitějších symbolů je teplota. Obecně platí, že se termoprádlo pere v maximální teplotě 40 stupňů a není potřeba dlouhých programů, naopak, vybírejte ten nejkratší.

alt

Některé přírodní materiály ale vyžadují ruční praní. Moderní pračky však mají i pro takovéto případy speciální program „ruční praní“. Obvykle trvá poměrně krátce a buben se při něm otáčí pomalu. Jestli se vám podaří vyprat například merino tričko klasicky na 40 stupňů v hodinovém programu na bavlnu, zcela jistě se vám o číslo srazí.

Pokud se ocitnete na horách, na dovolené nebo úplně mimo civilizaci, není nic jednoduššího než údržba termoprádla. Vyperete ho i ručně ve studené vodě a na vzduchu ho máte za chvíli suché.

Ale zpět do civilizace. Při praní termoprádla v žádném případě nepoužívejte klasické prací prášky, ale speciální prostředky přímo určené na údržbu jednotlivých materiálů. Jiné se obvykle používají na vlnu a jiné na syntetiku. Nepřidávejte ani aviváže. Ty vlákna funkčního prádla narušují a výrazně tak snižují jeho životnost.

alt

Do pračky jednotlivé kusy vkládejte na ruby, především oblečení se zipy, které by mohly jemnější tkaniny natrhnout. Nebojte se ždímání a prádlo nechávejte schnout na vzduchu. Některým materiálům nevadí ani jemnější programy sušičky. Termoprádlo se nežehlí. Extrémně propocené prádlo hned přeperte, alespoň v ruce, protože agresivní pot zanechává na oblečení často skvrny.

A pokud se vám nechce zapínat pračka kvůli jednomu tričku a podvlékačkám, přidejte k nim třeba fleecovou mikinu, které rovněž k vyprání stačí nízká teplota a krátký šetrný program.

Příště se můžete těšit na tipy, jak prát oblečení s membránou.