Seriál, 2. díl: Jak prát oblečení s membránou

alt

Minulý týden jsme zahájili seriál o praní funkčního prádla a oblečení. Do standardního šatníku každého sportovce a milovníka pobytu v přírodě patří také oblečení s různých membránových a zátěrových materiálů. Přinášíme vám návod, jak takové bundy, kalhoty či batoh správně prát, aby se neponičily a dobře a dlouho sloužily.

Obzvlášť v blátivém podzimu bude vaše membránové oblečení potřebovat čas od času vyprat. Správné praní nejen odstraňuje vnější špínu a skvrny, ale i nečistoty a soli, které se odpařují z potu. Jen tak si mohou membrány zachovat svou správnou funkčnost a prodyšnost. Nebojte se prát oblečení i čtyřikrát nebo pětkrát do roka. Neničí se tím, naopak správné praní a údržba jeho funkčnost zvyšují.

alt

Každý výrobek má někde z vnitřní strany umístěn štítek s pokyny, jak oblečení správně prát a udržovat, a tím by se měl majitel rozhodně řídit. Obecně platí zásada, že teplota při praní by neměla rozhodně přesáhnout 40°C. Mezi programy na pračce zvolte nějaký kratší, šetrný a určený na syntetické materiály. Některé moderní modely praček už mají speciální programy na údržbu outdoorového oblečení.

Úplně se vyvarujte používání klasických pracích prášků na běžné oblečení, které mohou narušit voděodolnost membránového oděvu. Doporučujeme vybírat z neagresivních pracích prostředků přímo určených k údržbě jednotlivých materiálů. Nepřidávejte ani žádné aviváže či změkčovače vody, mohou poničit strukturu tkaniny a oblečení tak poškodit.

alt

Pokud máte oblečení doslova „příšerně zabahněné“, opláchněte pod tekoucí vlažnou vodou kritická místa pomocí obyčejného mýdla a hadříku. Pak ho dejte teprve do pračky. Nepřidávejte k němu žádné další prádlo a nezapomeňte zapnout všechny zipy, suché zipy a vyprázdněte kapsy. Nechávat prádlo „odmáčet“ v kbelíku s vodou je naprosto zbytečné.

Vzhledem k tomu, že membránové prádlo je nepromokavé a tedy ani nenasákne vodu, nemá cenu ho mučit v dlouhých ždímacích programech. Naopak, stačí ho krátce v pračce vyždímat, po vyndání protřepat nad vanou a nechat uschnout na ramínku na vzduchu, ideálně v pokojové teplotě. Vyvarujte se i ručnímu ždímání, může materiál poškodit.

Nezbytnou součástí správné údržby každého membránového prádla je i impregnace, která udržuje jeho voděodolnost. Ale o tom až v příštím dílu našeho seriálu.

Více k tématu:

Seriál, 1. díl: Praní a údržba funkčního prádla