Seriál, 3. díl: Jak uchovat oblečení s membránou stále voděodolné aneb jak správně impregnovat

alt

V minulém díle našeho podzimního seriálu jsme popsali, jak správně prát oblečení s membránou, aby neztratila svou funkci. Nyní si popíšeme, jak naše bundy a kalhoty impregnovat, aby dokonale odolaly sněhu i dešti.

Že je oblečení dobře impregnované, poznáme podle toho, že se na povrchu vytvářejí kapičky vody, které po tkanině stékají. Oblečení vodou nenasákne, naopak ji odpudí. Zároveň zůstává tkanina prodyšná. Tenhle efekt ale žádné membránové bundě ani softshellce nevydrží věčně, proto doporučujeme aspoň jednou ročně také impregnovat.

Nejdřív oblečení vypereme, aby na něm nezůstávaly žádné nečistoty, a znovu vložíme do pračky. Moderní automatické pračky disponují speciálními programy určenými k impregnaci oděvu, stačí ale zvolit jakýkoli šetrný a krátký program vhodný pro syntetické oblečení. Teplota by neměla přesáhnout 30 stupňů.

alt

Do pračky už nepřidáváme žádné prací prášky ani gely, ale použijeme speciální impregnační prostředky. Ty nalijeme přímo do nádržky na aviváž, kterou však předtím musíme očistit od zbytků aviváže. Stejně tak bychom měli vyčistit i nádržku na prací prášek. Na jeden kus oblečení se používá zhruba 100 ml tekutiny. Pokud nechceme impregnovat v pračce, můžeme prádlo namočit na pět až deset minut do vlažné vody se 100 ml impregnace. Poté ještě musíme každý kus oblečení důkladně propláchnout.

Není potřeba věci nijak moc ždímat, protože oblečení stejně nenasákne vodou. Naopak necháme ho uschnout na vzduchu, případně na nějaký šetrný program v sušičce. Když je oblečení suché a nám se zdá, že někde ulpělo nadbytečné množství impregnace, stačí místo setřít vlhkým hadříkem.

alt

Oblečení se dá takto ošetřit i pomocí impregnace ve spreji. Ta je o něco méně účinná, protože sprej se nedostane do úplně všech míst. Nicméně ty základní části oblečení, které nejvíc vystavujeme nepřízni počasí, sprejem nastříkáme bez potíží.

V dalším dílu našeho seriálu se dozvíte, jak správně ošetřovat obuv. Čtěte magazín!

Více k tématu:

Seriál, 2. díl: Jak prát oblečení s membránou

Seriál, 1. díl: Praní a údržba funkčního prádla