Seriál, 4. díl: Jak správně ošetřit a impregnovat boty

alt

K nejnamáhanější části každého outfitu patří bezesporu obuv. A právě obuvi se věnuje další díl našeho seriálu o údržbě a péči. Pokud chceme, aby nám boty dobře a dlouho sloužily, musíme o ně správně a především pravidelně pečovat. Nestačí boty nastříkat před sezónou impregnačním sprejem.

Jak poznáme, že je potřeba boty ošetřit?

Jsou nové.

Rychle nasáknou vodu a brzy promokají.

Jsou extrémně špinavé.

Nosíme je v zimě v ulicích měst, kde se pravidelně solí.

Kůže je po uschnutí bot velmi suchá a začínají se na ní tvořit praskliny.

Než začneme boty impregnovat a ošetřovat, měli bychom z nich nejprve odstranit nečistoty. To uděláme v závislosti na tom, jak moc jsou špinavé. Použijeme buď jemnější kartáč, hadřík nebo houbičku. Můžeme si pomoci i nějakým speciálním čistícím prostředkem. Poté teprve suché boty ošetřujeme. Hlavně kožené boty potřebují nejen posílit svou voděodolnost, ale ošetřit samotnou kůži, která by jinak ztratila vláčnost a začala by praskat.

Botu z hladké kůže pomocí houbičky nebo přímo prstů potíráme krémem, voskem nebo olejem, který materiál promastí, zajistí mu vláčnost a zároveň zvýší jeho voděodolnost. Soustředíme se především na špičku, místa kolem švů a šněrování. Doporučujeme před nanášením vosku či jiného tuku nahřát botu fénem nebo na chvíli položit na topení. Tuk se pak lépe vstřebá. I po samotné aplikaci není od věci botu znova zahřát, aby tuk pronikl opravdu tam, kam má.

alt

Někdo dá přednost raději spreji, který obsahuje olej. Neměl by tolik narušovat prodyšnost boty. Avšak snížení prodyšnosti boty se úplně zabránit nedá. Spreje se s oblibou používají na boty z broušené kůže, takzvaného nubuku, protože na rozdíl od vosků a krémů nemění barvu bot. Vosky totiž ztmavují povrch a mírně slepují vlas. Doporučujeme sprej aplikovat několikrát.

Textilní obuv nejlépe ošetříme pomocí speciálních sprejů s obsahem silikonu, který povrch impregnuje. Je dobré po aplikaci botu opět trochu zahřát, aby se tekutina dostala úplně všude. Poté botu setřeme suchým hadříkem a tím odstraníme nadbytečný sprej.

Tvoří-li povrch boty kombinace textilu a kůže, neměli bychom zapomínat ošetřovat právě ta kožená místa, aby nezačala praskat. Nestačí jen použít sprej na textil.

Boty potřebují pravidelnou péči obzvlášť v zimě a v ulicích měst, kde se solí. Právě sůl totiž velmi neblaze působí na kůži. Extrémně ji vysušuje a zanáší. Proto radíme v zimě boty ošetřovat alespoň jednou týdně.