Seriál o longboardech 1: Cruising

alt

Longboarding se u nás stává stále oblíbenějším sportem. Prodává se ale obrovské množství modelů a každý se hodí na něco jiného. Pokusíme se v našem malém seriálu představit jednotlivé typy longboardů a způsoby ježdění. Začínáme cruisingem.

Pokud si poprvé stoupnete na longboard a odrazíte se jednou nohou, začínáte, možná nevědomky, s tím, čemu se říká cruising. Je to způsob jízdy, který se uplatňuje v mírnějším terénu a ve městech. Lze tak překonávat větší vzdálenosti i zvládat nerovnosti a městský ruch. Ve srovnání s downhillem a freeridem se nejezdí tak extrémně rychle, proto je cruising častou a bezpečnější volbou začátečníků, kteří mohou na longboardu jezdit do školy, do práce nebo se jen udržovat fit.

longboard Madrid Riot, symetrické hybridní prkno pro rychlou městskou jízdu

alt

V parcích a městech často uvidíte desky klasického tvaru pintail. Kdyby se postavily na výšku, připomínaly by kapku vody. Většinou to jsou vyšší pružné modely, třeba i lehce vyboulené (camber), takže rychle reagují a lépe se uplatní při zvládání nerovností. Pintailové desky jsou v zásadě univerzálně použitelné a často se doporučují ještě nevyhraněným začátečníkům.

Obecně lze říct, že čím výš je deska, tím rychleji reaguje na podněty, ale o to méně je stabilní. Což se projeví hlavně ve vyšších rychlostech.

Street Stubby Cruiser, takhle vypadají krátké, snadno přenosné modely do velkoměstského ruchu

alt

V městském provozu se rozšířily také kratší desky typu cruiser, které se dají snadno zvednout a nastoupit s nimi třeba do tramvaje nebo si je vzít do kina.

Alien Workshop Haring Baby, jeden působivý pintail

alt

Při rychlém přesunu na delší vzdálenosti se může uplatnit níže posazená deska tvaru Hybrid (rovná) či Drop Down (prohnutá) nebo Drop Through s trucky (podvozkem) upevněnými skrz desku. Díky tomu je longboard nižší a stabilnější. Ale tyto vlastnosti se obvykle hodí spíš při rychlých sjezdech. Nicméně na takovém prkně stačí při odrazu menší snížení, což šetří nohy, a cesta městem je díky tomu méně namáhavá.

Long Island Session, pružný blunt, podobný pintailu, s méně ostrými tvary, s kicktailem

alt

Deska na cruising by měla být pružná, spíš kratší (s délkou do 105 cm). Doporučují se větší kolečka, aby si dokázala poradit s nerovnostmi (výška koleček nejméně 60 mm a šířka kolem 55 mm, tvrdost 75a - 80a, raději s ostrými hranami, typu off-set, případně side-set). Do města se šikne i tzv. kicktail – zvednutý okraj, který usnadňuje překonávání překážek.