Seriál o longboardech 2: Carving

alt

Longboarding se u nás stává stále oblíbenějším sportem. Na trhu ale najdete hromadu modelů určených k různým typům ježdění. Pokusíme se v našem malém seriálu představit jednotlivé typy longboardů a možnosti, jak na nich jezdit. Začali jsme minulý týden cruisingem, teď se pustíme do carvingu.

Pokud si poprvé vezmete longboard s sebou na víkend, postavíte se na mírný svah a vyrazíte dolů, pravděpodobně po chvíli pokrčíte nohy, začnete intuitivně přenášet váhu a regulovat rychlost i směr oblouků, které můžou připomínat pohodové zimní lyžování. A je to. Nejste sice první, ale právě jste objevili carving.

Blunt od Long Island Session má javorovou desku, je trochu tvrdší a rychlejší, pružnost mu dodává mírně vypouklý tvar (concave).

alt

Plynulost a vláčnost pohybu přímo vyzývá k obohacení dalšími nápady. Když přidáte taneční kroky a pohyby po prkně, zvládáte dancing. Oblíbený je cross step, v podstatě také taneční krok.

Carving nevyžaduje extrémní rychlosti a na rozdíl od freeridu ani prudké pohyby, proto se s ním dobře začíná. Zároveň otevírá prostor fantazii a rider má dlouho dost impulsů k zdokonalování svého umění.

Dolly Fuego Tigre od Freedom Dolly je z bambusu, je tedy měkčí než javorové desky, zato stojí na mírně tvrdších kolech.

alt

A nyní k tvaru a délce desky. Milovníci carvingu často sáhnou po téměř univerzálním pintailu nebo bluntu. Do prostoru a na táhlé sjezdy se osvědčil také symetrický twin. Jízda na dlouhých modelech, řekněme přes 105 cm, víc připomíná surfování. Hodně krátké desky se naopak hodí spíš na cruising do města nebo do parku.

Na carving se šikne středně pružná deska střední délky (90 - 110 cm), kolečka mohou být obdobná jako na cruising – výška nejméně 60 mm, šířka kolem 55 mm, tvrdost 75a - 80a, raději s ostrými hranami a typu off-set, případně side-set.

Longboard má obdobný přitažlivý drive, jako snowboard. Pokud se budete dívat pozorně, uvidíte několik symetrických prken.

A tady je nejen carving. Taková malá klidná ukázka toho, co lze dokázat na pintailu.