Seriál o longboardech 3: Downhill

alt

Na longboardu u nás jezdí stále víc lidí a na trhu najdete obrovské množství různých modelů longboardů určených k různým typům ježdění. Pokusíme se v našem malém seriálu představit jednotlivé typy longboardů a možnosti, jak na nich jezdit. Už jsme popsali prkna na cruising a na carvingu, teď se pustíme do downhillu.

Pokud byste vytáhli longboard na kopec a rozjeli se přímo dolů, pro větší stabilitu a menší odpor vzduchu se trochu přikrčili a spojili ruce za zády, zažili byste svůj první a možná i poslední downhill. Jak název napovídá, je to o sjíždění a o dost velkých, až extrémních rychlostech. Roku 2012 naměřili Mischo Erbanovi v Kanadě 130 km/h. Zvládnout prkno při polovičním speedu už je skutečně náročné a vyžaduje to nejen udržet se v pohybu, ale také umět hbitě zatočit a s naprostou jistotou zvládnout zastavit.

Long Island Hawai s ložisky ABEC 7 jezdí celkem svižně.

alt

Tyto poměrně tvrdé a „nic neodpouštějící“ sjezdy vyžadují tvrdší, tlustší desky, typicky z mnoha vrstev javoru. Větší stability se dá dosáhnout snížením těžiště. K tomu se vyrábějí desky s prohnutým tvarem, které mají trucky uchycené tak, aby rider stál co nejníž. Například desky typu Drop through, Drop down a Double drop. Jde-li jezdci víc o rychlost než o freeridové slidy a obraty, nemusí být prkno symetrické.

Za úvahu stojí i Madrid Dude - Fish se značkovými ložisky.

alt

V posledních letech se trochu překvapivě vrací do hry Top mount desky. Od sníženého těžiště tedy někteří ustupují. Desky jsou namísto toho alespoň mírně prohnuté dolů – rocker. Zkušení rideři prostě spoléhají na to, že zvládnou vyšší prkno udržet stabilní, chtějí hlavně jet co nejrychleji. Méně zkušeným jezdcům se to ale příliš nedoporučuje.

Stabilita jízdy v rychlosti vyžaduje alespoň střední délku prkna (minimálně 95 cm, ale klidně i víc). K tvrdé delší desce to chce větší kolečka (ideálně průměr 70mm+, šířka kolem 55mm, o tvrdosti 78a až 83a, s ostrou hranou typu Off-set). Na výsledné rychlosti se podílí také přesnost ložisek – ABEC 5+ (čím vyšší číslo, tím rychlejší jízda).

Kdo by chtěl vidět, jak Mischko Erban překonává rekord a jede 130 km/h:

Nebo takový pěkný downhill v Alpách: