Seriál o longboardech 4: Freestyle

alt

Na longboardu u nás jezdí stále víc lidí a sport stoupá v popularitě. Koupit se ale dá obrovské množství různých modelů longboardů a pro někoho může být těžké se v nich vyznat. Pokusíme se v našem malém seriálu představit jednotlivé typy longboardů a možnosti, jak na nich jezdit. Už jsme popsali prkna na cruising, na carving a downhill, teď se pustíme do freestylu.

Freestylové ježdění stojí na tvořivosti a nápadech. Některé triky připomínají triky na skateboardu, populární je také dancing nebo cross stepping, což jsou vlastně kroky na prkně, které simulují tanec. Jindy lze jízdu oživit pěkným slidem.

Trošku rychlejší a tvrdší dvojče Long Island.

alt

Každopádně na freestylu se dobře piluje vlastní způsob jízdy a začátečníci získávají jistotu v ovládání svého longboardu.

Volba prkna závisí hlavně na osobitém stylu jezdce. Pokud si ještě nejste jistí, co chcete, zvolte univerzální prkno obvyklé délky do 105 cm, k tanci i delší, na triky spíš kratší. Za úvahu stojí kicktail, který usnadní některé triky. Dobrou volbou je oboustranný (symetrický) tvary desky – twin neboli dvojče. Pohyblivosti se snáz dosáhne na měkčích deskách. Hodit se může tzv. camber (prohnutí nahoru), případně s concave (prohnutí podél osy).

Tempish Doom je měkčí konkávní deska.

alt

K freestylové jízdě stačí trochu menší kolečka – kolem 55 mm na výšku (i když někdo jezdí na větších), tvrdost 75a až 80a (někdo má ale raději i tvrdší). Používají se s hranami i bez hran, s libovolnou polohou středu.