Seriál o longboardech 5: Freeride

alt

Na longboardu u nás jezdí čím dál víc lidí a koupit se dá hromada různých modelů. Pro někoho ale může být těžké se v nich vyznat. Pokusíme se v našem malém seriálu představit jednotlivé typy longboardů a možnosti, jak na nich jezdit. Už jsme popsali prkna na cruising, na carving, downhill a freestyle a teď se pustíme do freeridu.

Freeride se jezdí poměrně rychle, ale na rozdíl od downhillové smršti jezdec nevyhledává co nejvyšší rychlost. Adrenalinové napětí totiž vychází z efektních dlouhých slidů (skluzů), curb hopů (skoků přes obrubník) a otoček (180° slide). Vyžaduje to velmi slušné ovládání prkna, jistotu v rychlostech, schopnost bezpečně padat a samozřejmě umění rychle zastavit. Většinou se do freeridu pouští velmi zkušení jezdci.

alt

Špatná volba není Freedom Dolly Meltdown (tvar blunt). Má rychlá kvalitní ložiska a měkčí bambusové dřevo. Ta úvahu stojí i krátký, úsporný a univerzální minicruiser (krátký blunt) Spokey Thai-Fun.

Prkna na freeride se svojí tvrdostí a stabilitou v zásadě podobají downhillovým. Někteří rideři mají rádi snížené těžiště a volí typ drop through , drop down nebo rocker (prohnutí dolů). Momentálně nabývá na popularitě vyšší uchycení top mount, díky němuž se longboard snadněji ovládá.

alt Symetrický Madrid, high-endová volba na freeride. Výřezy kolem kol zabraňují, aby se při slidu kolečka dotkla desky (zakousnutí), což obvykle vede k pádu.

Kvůli slidům o 180° se velmi dobře uplatňuje obousměrný symetrický twin, hodí se i deska ve tvaru blunt se širokým ocasem a na curb hopy a překonávání drobných nerovností se může šiknout kicktail (mírně zvednuté zakončení desky).

Na freeride se doporučují tvrdší, obousměrné, typicky javorové desky, dlouhé od 70 do 100 cm, které stojí na tvrdších kolech (80a – 86a) o výšce přibližně 65 mm. Aby šla deska „snadno“ do slidu, měla by mít kolečka zakulacenou hranu. Poloha jejich středu závisí na stylu jízdy, center-set a off-set se snadněji trhají do slidu, side-set lépe drží stabilitu. Ložiska by měla být odolná a rychlá – ABEC 7 nebo 9.

alt Delší Santa Cruz Rob Hand Foot se sníženým těžištěm – drop through a rocker (prohnutí dolů).

Pokud jste začínající jezdec, můžete zmíněné hodnoty brát se značnou rezervou a začít se učit klidně na pomalejších ložiscích a snadněji ovladatelné, třeba i konkávní (nahoru prohnuté) desce na střeně tvrdých kolech. Než vyrazíte natáčet video do Alp, budete určitě potřebovat nová kolečka i ložiska a nejspíš budete také vědět, na jakém typu desky toho zvládnete nejvíc.