Šílený běh Red Bull 400 měl během několika dnů plno

Jeden z nejbláznivějších závodů, který se v Česku běhá, měl za pár dnů od spuštění registrace plno. Red Bull 400, při kterém musejí běžci zdolat netradičně odspoda nahoru skokanský můstek v Harrachově, se běží 13. srpna. Obrovský zájem nejen mezi českými sportovci potvrzuje, že extrémní běhy se staly v celém světě opravdovým fenoménem.

Každoročně se běhu do šíleného krpálu účastní amatéři, profi běžci, ale i špičkoví sportovci z jiných sportovních disciplín. Letos se například přihlásily snowboardové závodnice Šárka Pančochová a Eva Samková. Rozhodně to bude skvělá podívaná.

Běh obecně patří v posledních letech k nejrozšířenějším sportům a obzvláště vzrůstající oblibě se těší běhání v náročném terénu. Logicky přibývá také různých závodů, extrémních i netradičních. Samozřejmě se zvyšují i nároky běžců na výbavu. A to nejen nároky profíků, ale i amatérů.

Obuv do terénu by měla být z kvalitního materiálu, aby vydržela horší počasí, mokro a náročné podmínky. Podrážka bývá opatřena hroty, které zamezí uklouznutí v blátě a mokrém terénu. Neměla by chybět vyztužená pata, špička a oblast kotníku. Zároveň musí být boty lehké, aby běžce zbytečně nezatěžovaly.

Součástí běžeckého outfitu je i kvalitní běžecká bunda, která ochrání sportovce před větrem, odolá běžnému dešti a zároveň propustí vodní páru. Bunda by měla dostatečně krýt záda a hodí se i poutko na palec, díky kterému nefouká rukávy dovnitř.

Kromě obutí a oblečení ale řada běžců využívá dalších technologických doplňků, které jim umožňují nastavit si ideální tréninkový program. Pomocí speciálních hodinek značky Suunto si například mohou monitorovat svůj srdeční tep, rychlost, vzdálenost a další, a zároveň na závěr běh analyzovat.