Sjezdovky se na léto proměňují v bikerské ráje. Přinášíme pět tipů na české bikeparky

Některé lyžařské areály rozhodně mimo sezónu nezejí prázdnotou, ale již pár let nacházejí téměř celoroční využití. Od jara do podzimu se proměňují v ráj bikerů. Nahoru se mohou lidé nechat vyvézt sedačkovou lanovkou a trasu dolů si pak vybírají podle obtížnosti a toho, co mají rádi.

Bikepark Špičák

Šumavský areál pod vrcholem Špičáku nabízí několik tratí, které v jízdě kombinují freeride, downhill, horth shore a skoky. Bikepark je celkově zaměřen hlavně na freeride a downhill, ale najdete zde i skokové sekce, single track a pro začátečníky a na rozježdění také takzvané skill centrum u nástupu na lanovku.

Tratě vedou částečně lesem a z části také po sjezdovkách. Jejich součástí jsou i různé dřevěné překážky a můstky. K nejnovějším a obtížnějším tratím patří takzvaná Air Stone tvořená dřevěnými lávkami a kameny o délce 350 metrů. Oblíbený je také přírodní trail s dropy, vlnami, houpačkami a skoky o délce 1,5 kilometru a o něco náročnější 2,3 kilometru dlouhý trail s klopenkami, skoky a transfery rovněž přírodního charakteru.

Na své si přijdou i milovníci jízdy mezi kameny na okraji lesa dlouhé 1,1 kilometru. U dojezdu tratí je umístěn takzvaný Jump Park se čtyřmi skoky – lavicemi. Nedávno bylo rozšířeno Skill Centrum pro trénování skoků a dropů a rozježdění. Ideální i pro začátečníky a děti.

Bikepark Kouty

A přesuneme se do Jeseníků k Medvědí hoře, na kterou se dá dostat pomocí sedačkové lanovky, u jejíž horní stanice startuje několik trailů pro pokročilejší jezdce. Čtyři základní trasy se rozlišují podle náročnosti podobně jako sjezdovky podle barev.

Modrá, 5 kilometrů dlouhá, lehčí trasa vede po původní uhlířské stezce, kde se v minulosti opravdu pálilo dřevěné uhlí. Vede z velké části lesem, nechybí ani pár klopených zatáček a terénních vln. Náročnější je lesní freeride trail dlouhý 3 kilometry s mnoha vlnami, kořeny, klopénkami a skoky a vede celkem poctivě z kopce.

Zkušenější bikeři ocení o něco delší, také červenou trasu s mnoha freeride prvky, skoky a lavicemi. Nejnáročnějším trailem je bezpochyby 2,5 kilometru dlouhá černá trasa s mnoha skoky, lavicemi, náročnými klopénkami a prudkými sjezdy. Je určená zkušeným freeriderům. Na této trase se dokonce jel Moravsko-slovenský DH Cup, mistrovství ČR v DHI a Český pohár DHI.

Špindl bikepark

Svůj bikepark mají samozřejmě také Krkonoše. Jezdci si opět mohou vybrat z několika trailů různých obtížností a s různými prvky a překážkami na trase.

Trail zvaný Freeride měří 2,8 kilometru a vede po modré sjezdovce s častými odbočkami do okrajů přilehlého lesa. Není tolik technická, ale nechybí klopénky, hliněné i dřevěné skoky i lávky. Půl kilometru měří single trail, který je součástí Freeride tratě, ale na ní se dá objet. Jedná se o zábavný úsek nabitý lávkami, klopénkami a vlnami. Zvládnou ho i mírně pokročilí bikeři.

Technicky náročná, určená zkušeným jezdcům, je trasa vedoucí přímo pod sedačkami. Je 2,1 kilometru dlouhá a splňuje požadavky na pořádání českých i světových pohárů. Bikeři musejí zvládnout přírodní i uměle vytvořené skoky, krátké dřevěné lávky, hlínu, kameny, lesní půdu s kořeny i menšími skalkami.

Zábavný a hravý trail Deep forest se řadí spíš k freeridovým tratím. Není tolik náročná, měří něco málo přes kilometr a tvoří ji lávky i klopénky a lesní pěšina. Jako Touristic se označuje sedmi kilometrová downhillová trasa, která vede po štěrko-drťové svážnici, asfaltu a panelce a zvládnou ji i začátečníci a děti.

Do bikeparku nedávno přibyl také Pumptrack, což je oválná dráha se spoustou vln a klopených zatáček postavená na rovině, na níž zkušení jezdci nepotřebují vůbec šlapat, ale pouhým "pumpováním" rukou i nohou při projíždění umělých nerovností jezdí kolem dokola. Užijí si ji i začátečníci a nejmenší bikeři.

Bikepark Kyčerka

Rájem bikerů je také Valašsko a proto zavítáme do beskydského bikeparku Kyčerka na kraji Velkých Karlovic. Oproti předchozím parkům nedisponuje sedačkovou lanovkou, ale kotvou. Nabízí tři různé trati rozdělené barevně podle obtížnosti.

Modrý trail by měl zvládnout každý jezdec. Vede lesem i po loukách, nechybí technické klopénky nebo hliněné schody. Končí sto metrů dlouhou dřevěnou lávkou. Červená trasa je určená již zdatnějším freeridovým bikerům. Tvoří ji několik dřevěných a hliněných skoků, různě velkých klopének a lesních úseků.

Nejnáročnější je černý trail, který se vyznačuje rychlým sjezdem, skoky a klopénkami. Některé pasáže se dají objet, proto si mohou troufnout i méně zkušení bikeři. Mezi jednotlivými traily existuje několik propojení, takže si každý může vytvořit trasu dle svého gusta. A kdo nechce platit lanovku, může to nahoru vzít po žlutém trailu „I have no many“.

Bikepark Ještěd

A z Beskyd se přesuneme do Jizerských hor. V létě nezahálí ani lyžařský areál pod Ještědem. Čtyři traily si mohou vyzkoušet bikeři pod sedačkovou lanovkou na Skalku a na dolní stanici je nově vybudovaný Pump Track.

Jeden středně těžký freeridový trail kombinuje dřevěné a hliněné překážky, druhý tvoří především dřevěné lávky a další dřevěné prvky na trati. Méně zkušení bikeři můžou zkusit lehčí turistický trail modře označený s mírnými dřevěnými překážkami. Nejnáročnější, černá trasa, vede v podstatě rovně dolů z kopce a nese příhodný název „El Masacre Downhill“.