Sk8oví rebelové míří na Olympiádu

Mezinárodní skateboardová federace ISF se snaží dosáhnout zařazení sk8ování na Olympiádu 2020 v Tokiu. Tentokrát to vypadá, že by snaha PRO riderů a organizátorů řady soutěží, které ISF sdružuje, mohla uspět.

Za výzvou stojí Tim Red, který organizuje Xgames, Ryan Clements, jenž zakládal značku The Boardr, či Brian Shaefer, zakladatel Park of Tampa. Také Tony Hawk, profi rider a autor sk8ových počítačových her, či známý Bob Dyrdek. Skateboarding na Olympiádě podpořili i Chris Cole či Leticia Bufoni.

Mike Jackie, sekretář ISF, řekl BBC, že uznání olympijským výborem bude mít na skateboarding obrovský dopad, bude se stavět víc parků a zlepší se zázemí pro trénink.

Snaha umístit sk8boarding doprostřed společenského života však nemá jen příznivce. Odpůrci tohoto kroku umístili na web petici, kterou zatím podpořilo 5 tisíc lidí. Její autor Clarkie Clark se obává o jedinečnost, svobodu a možná i autenticitu budoucího sk8ování.

Předchozí pokusy dostat skateboard na Olympiádu (2007 a 2011) neuspěly. Jak to dopadne tentokrát, se ještě neví. Kromě sk8boardingu čeká na přijetí také surfování a závodní lezení.