Skateboarding mění životy chudých Indiánů

Že skateboarding může pro někoho představovat cestu k lepšímu životu, dokazuje sociální organizace Stronghold Society. V chudé indiánské rezervaci Pine Ridge v roce 2011 postavila skatepark, který se nedávno dočkal dalších vylepšení. Druhý nově vyrostl v městečku Manderson.

Pine Ridge leží v Jižní Dakotě a žijí v ní hlavně Oglalové, potomci bojovníků, kteří před 140 lety porazili 7. kavalerii a zabili generála Custera. V dnešních dnech patří rezervace k nejtvrdším místům Spojených států. Navzdory zákazům místní lidé extrémně pijí alkohol a děti velmi málo chodí do školy. Kolorit místa podtrhují také neobvykle časté sebevraždy.

Před několika lety by zdejší ridery napočítal na prstech. To se ale změnilo s rokem 2011, když v městečku lidé ze Stronghold Society postavili první skatepark. Ten se postupem času fakticky proměnil v komunitní centrum, na jehož akcích se nescházejí jenom děti a mladí lidé, ale také jejich rodiče a další příbuzní.

Stronghold Society usiluje o to, aby mladí lidé, Indiáni i ostatní, získali větší důvěru ve své schopnosti a výhled do budoucnosti. Navenek jejich akce vypadají jako propagace sportu, vnitřně však usilují o prevenci sebevražd, alkoholu a nevzdělanosti.

Více v zajímavém dokumentu: