Ski a snb instruktor Jakub Čoček: Důležité je naučit se správně padat, tak předejdeme úrazům

alt

Freestylový ski závodník Jakub Čoček v zimě mimo jiné také učí jezdit začátečníky na lyžích a na snowboardu. Podle něj je každý člověk schopen naučit se lyžovat. Jen musí chtít. S magazínem si povídal o tom, jak taková výuka vůbec vypadá.

Učíš lidi jezdit na snowboardu a na lyžích. Jezdíš sám víc na lyžích nebo na snowboardu?

Momentálně se víc věnuju lyžování, i na závodní úrovni, jezdím freestyle. Což je fajn, protože to můžu i dětem během učení ukázat a představit tento způsob ježdění. Zároveň jim můžu zprostředkovat i různé freestylové campy. Ale na snowboard se vždycky rád vracím.

Učíš radši dospělé nebo děti?

Já osobně mnohem radši učím děti. Dá se je lépe motivat, je jednodušší jim pomáhat, mají k vám častěji větší respekt a víc vás poslouchají než dospělí. Samozřejmě se najdou i děti, které vůbec lyžování ani snowboard nezajímá a jsou ve školce jen z vůle rodičů.

Kdy se zimními sporty vůbec začít?

To je individuální, ale cca od tří let bych já osobně jako rodič dítě začal seznamovat se sněhem.

Když učíš snowboardisty, je lepší, když už žák umí na lyžích?

Určitě to je výhoda. Žák už ví, jak se sníh chová.

alt

A učíš raději jednotlivce nebo skupiny?

Pro děti je určitě mnohem zábavnější skupinové učení. Mají víc zábavy s kamarády, můžou se předhánět a soutěžit. Samozřejmě nemůžu každému věnovat tolik času, jako kdybych učil jednotlivce.

U dospělých osob ale určitě preferuji učení jednotlivců, protože s motivací a soustředěním by neměl být takový problém jako u dětí.

Jak dlouho trvá, než se úplný začátečník naučí lyžovat nebo jezdit na prkně?

Tohle je individuální. Občas učím v lyžařské škole na Potštátě, která trvá tři víkendy, a ještě se mi nestalo, aby na konci kurzu dítě nesjelo samo kopec. V lyžařské školce jsou děti od tří do 15 let. Šikovní žáci však jsou už během prvního dne schopni kopec sjet pluhem, ale k tomu je lepší individuální výuka.

Stalo se ti někdy, žes měl žáka, který byl prostě totální nemehlo a nenaučil se?

Na lyžích takovou zkušenost nemám. Spíš jen zážitky, kdy děti do školky musely na příkaz rodičů a nebyl jsem schopný je ani obout do lyžáků. U jednoho žáka na snowboardu se mi stalo, že než se něco naučil, trvalo to tak 10 krát déle než obvykle. Ve finále ale na vleku vyjel a základní obloučky zvládl. U něj bylo nutné využít individuálního učení, protože skupinu brzdil v progresu.

alt

Stane se ti někdy, že se ti dítě nepodaří namotivovat a ono nespolupracuje?

Většinou se mi podaří dítě přesvědčit, ale nikdy bych to nelámal přes koleno. Když dítě nechce, je blbost ho nutit, ať se mu lyžování zbytečně nezprotiví. Takže bych to určitě nehrotil a to doporučuji i všem rodičům. Když dítě nechce, tak je lepší radši zůstat na chatě nebo jít bobovat, jinak je možné, že ho na lyže už nedostanou.

Když se někdo chce jen zlepšit ve stylu, za jak dlouho se díky lyžařské škole dostaví úspěch?

Tohle je velmi individuální. Samozřejmě pokroky jdou vidět rychle během pár dnů, ale k tomu jsou potřeba dobré podmínky. Upravený svah, pěkné počasí, široké sjezdovky, kvalitní materiál a vybavení.

Co se týče snowboardu, osobně jsem toho názoru, že instruktor by měl naučit především základy a pak je hodně na žákovi, jak často jezdí a sám se zdokonaluje. Jedině tak si najde svůj styl.

Popsal bys nějak techniku učení jízdy na lyžích a na snowboardu?

Na lyžích se ze začátku jenom chodí po rovince a zkouší sjíždět malou muldu, nejlépe do protikopce. Dále je potřeba dítěti objasnit šipečku (pluh) a v té ho učit sjíždět menší kopeček jen rovně, ať se hlavně naučí zastavovat. Nejde ani tak o sjezd, jako o kontrolu rychlosti a zastavení. Při tomhle nejvíce pomáhá dětem držet špičky u sebe.

Jak už dítě zvládá tohle, tak se pomalu může přejít k zatáčkám a později k řezanému oblouku.

U snowboardu je nejdřív potřeba se seznámit se sněhem a naučit se jak prkno klouže. Jedna z nejdůležitějších věcí je naučit se, jak správně padat, ať nedojde k úrazům.

Vidíš někdy na svahu, že samoukové dělají v začátcích chyby?

Největší chybou, a to rodičů, je držet dítě, které se učí lyžovat, na otěžích jako koně. Takhle si dítě neuvědomuje, že musí brzdit a řeší pouze stabilitu a zatáčky. Když se mu provazy sundají a rozjede se z kopce, tak absolutně nebude vědět, jak zastavit.

Proto je lepší jet ohnutý před dítětem a držet mu špičky u sebe. Taky ho párkrát nechat spadnout nebo narazit, ať zjistí, že je pánem svých lyží a musí je ovládat.

Druhou velkou chybu vidím v tom, že rodiče vyvážejí dítě v náruči na lanovce. Dítě se zdokonaluje každou jízdou, ať už na vleku nebo po sjezdovce. Zvyká si tím na skluz lyží a podobně. Proto je lepší s ním jet ze začátku mezi nohama a později dítě nechat jezdit samotné i na vleku.