Slavný sochař Opočenský dělá šperky ze starých snowboardů

alt

Po dřevu, plastu, polodrahokamech nebo kovech přichází sochař Pavel Opočenský s netradičním uměleckým materiálem. Vyrábí brože ze starých snowboardů. Sochaře většina národa zná ze sexuálních afér spojených se zneužíváním nezletilých Romek, ale také jako inovátora a experimentátora v umění.

Kromě soch tvoří, jakožto za hluboké totality vyučený šperkař, také brože připomínající tvarem ženské křivky. Erotika obecně patří k hlavním motivům jeho děl. Tentokrát si jako materiál zvolil snowboard. „Kdysi jsem už dělal s materiálem z lyží a po letech se mi zachtělo zpracovat něco podobného. Ve snowboardech je použito všechno možné, především měkké topolové dřevo a sklolaminát. Ale přesné složení neznám a není ani podstatné. Pro mě je důležitý fakt, že materiál, ze kterého snowboardy vyrábějí, je průsvitný,“ řekl Novinkám.cz, když vystavoval v pražské galerii Září.

Prkna prý shání všude možně, ale jeho hlavní zásobárnou je servis v ulici, kde tvoří. Na další typy šperků ze snowboardů se prý nechystá. Brože si zvolil kvůli tomu, že nejvíc připomínají sochu a může do nich tedy vložit nejvíc umění, aniž by ho to nějak svazovalo. „Obraz máte na určitém místě na stěně, sochu na zahradě, ale šperk je stoprocentní umělecké dílo, které můžete mít stále při sobě,“ uvedl ještě v rozhovoru. Jsme zvědavi, s jakým materiálovým experimentem ještě přijde...