Sluneční brýle: Módní doplněk i ideální ochrana při sportu

alt

Sluneční brýle jsou ideálním módním doplňkem, který dokáže podtrhnout image. Ideální brýle by měly nejen odrážet naši osobnost, ale měly by také splňovat základní požadavky na ochranu zraku při slunečném počasí. U sportovních brýlí naopak hraje hlavní roli především funkční design, který poskytuje mnohem vyšší úroveň ochrany před slunečními paprsky i větší odolnost použitých materiálů.

Zrádné slunce

Sluneční záření sice působí blahodárně na lidskou psychiku, pro naše oči a pokožku však může jeho přebytek vyústit v nepříjemné následky. Pokud se před sluncem především v létě či ve vyšších nadmořských výškách nechráníme, může nám ultrafialové zářené nevratně poškodit zrak. Přílišný jas může oči velmi unavit, což končí zánětem spojivek či pocity suchého oka. Mezi horší dopady pak patří oční zákal či rakovina. Přímé zdravotní dopady však nejsou jediným důvodem, proč sluneční brýle nosit. Hlavně při sportu nebo řízení auta jsou za slunného počasí brýle téměř nezbytné. Pokud jsme v pohybu, dokáže nás prudký paprsek světla oslnit tak, že nás doslova oslepí a zpomalí tak naši reakční dobu za volantem auta či za řídítky kola. Brýle tedy chrání oči nejen před nemocemi, ale zlepšují i schopnost reagovat v nečekaných situacích.

Propustnost skel a UV filtr jsou základ

Při výběru brýlí se můžeme setkat s několika druhy jejich označování z hlediska ochrany před UV zářením. Brýle lze například dělit dle propustnosti světla do číselných kategorií. Čočky s označením kategorie 0 propustí 80–100 % světla. Takové brýle jsou spíše módním doplňkem nebo fungují jen jako ochrana před pískem a větrem při sportu ve špatném počasí. Brýle kategorie 1 propustí 43–80 % slunečního záření. Na běžné nošení a ochranu za středně slunného počasí ve městě jsou ideální brýle v kategorii 2 (propustnost 18–43 % záření). Tyto brýle se doporučují také na řízení automobilů. K moři a na hory se naopak doporučují tmavá skla kategorie 3 s propustností 8–18 %, které již poskytují solidní ochranu do slunného léta. Velmi tmavý filtr pak mají brýle kategorie 4, které však nejsou vhodné ani pro řidiče ani na rychlé sporty. Nosí se hlavně při delším pobytu na horách, protože za slunného počasí sníh odráží sluneční paprsky. Podobně jsou využitelné i na plavbách po moři, které může při slunném dni fungovat jako zrcadlo.
Všechny sluneční brýle by podle norem měly chránit před UVA zářením (dlouhovlnným zářením 315–400 nm), důležitá je ale i ochrana před UVB zářením (středněvlnným zářením 280–315 nm). Bezpečné brýle musí obsahovat UV filtr, jehož přítomnost poznáme podle označení. Například štítek UV 400 znamená, že brýle pohlcují UV záření s vlnovou délkou 400 nm a méně, a tedy poskytují adekvátní ochranu.

alt

Ideální brýle na sport? Správný tvar i barva přinesou pohodový zážitek z pohybu

Sluneční brýle by měly chránit nejen před sluncem, ale také prachem a povětrnostními podmínkami, se kterými se při sportování setkáme. Skla brýlí určených na sport by proto měla být protažená do boků, aby oči ochránila před světlem a větrem i ze strany. Protažená skla také zlepšují aerodynamiku při rychlém pohybu a zamezují tak vysoušení očí. Pro dokonalý zážitek z pohybu je třeba zapřemýšlet nad volbou barvy brýlových skel. Oranžové a žluté čočky zvyšují kontrast a rozjasňují, takže je ocení hlavně řidiči a sportovci za zataženého počasí. Hnědé a černé čočky se naopak hodí k omezení oslnivého světla a snížení namáhání očí při polojasných až zcela jasných podmínkách.

Špičkové brýle se dnes také vyrábějí se speciální úpravou – polarizací. Polarizovaná skla obsahují filtr, který blokuje difúzní světlo odražené od sněhu, vody, skla. Zlepšují tak vnímavost barev bez ohledu na to zda je jasno nebo mlha. Polarizované brýle ale nejsou vhodné do špatných světelných podmínek, protože snižují kontrast.

Nebojte se technických vychytávek

Nabídka sportovních slunečních brýlí je dnes téměř neomezená, podobně jako jejich technické možnosti. Některé brýle nabízejí kromě ochrany zraku i úpravu proti škrábancům na sklech, jiné naopak speciální ohebné čočky, které vydrží nejeden náraz. Brýle je vždy nutné vybírat s ohledem na druh sportu a podmínky, ve kterých je nejčastěji využijeme. Většina sportovců mívá v záloze vícero brýlí, tak aby měla po ruce vždy ty nejvhodnější. Jiní naopak preferují brýle s vyměnitelnými čočkami, které jsou úsporné na prostor a lze je tak vždy brát s sebou na cesty.