Snowscoot? Přece kolo na sněhu!

alt

Snowscooty neboli sněžná kola se prohánějí na zasněžených svazích už nějakou dobu, ale stále ještě spíš výjimečně. Vypadají jako kombinace kola BMX a snowboardu. Rám, vidlice, řídítka a dvě široká prkýnka podobná snowboardu. Sedlo není potřeba, protože se jezdí ve stoje a pro triky (jako třeba superman seat grab) poslouží zadní část rámu.

Často na nich jezdí právě BMX jezdci, pro které to je vlastně taková příprava na letní sezónu, protože triky a styl jízdy se podobá BMX. Takhle to praktikuje například jeden z nejznámějších slovenských jezdců Dušan Antalík. Mnozí BMX riders si udělali podomácku své vlastní snowscooty, ale jízdní vlastnosti takových strojů jsou úplně jinde.

alt

Za jediné dva shodné komponenty BMX a snowscootu můžeme považovat řídítka a představec, ostatní díly se vyrábějí speciálně pro snowscoot. Desky, které tvoří stejný materiál jako snowboardová prkna, se připevňují k vidlici a rámu. Snowscoot váží asi 10 kilogramů u nás se dá sehnat za 15 a 25 tisíc korun.

Během jízdy se stojí a nohy se volně zasouvají do upevňovacího pásu. Snowscoot se díky tomu víc podobá kolu než snowboardu, u kterého jsou nohy pevně usazené ve vázání. Když dělá jezdec se snowscootem nějaký trik, nohy může kdykoli snadno a rychle vysunout, nebo v případě nouze prostě vyskočit. Na nohách mají jezdci obvykle snowboardové boty. Klasické zimní boty příliš neochrání při možných kolizích.

alt

A jak vypadá samotná jízda? Každý aspoň trochu zkušený biker nebo i lyžař si jízdu osvojí už během prvního dne a odvážlivci se nemusí bát ani jednoduchého skoku. Snowscoot se ve vzduchu chová stejně jako kolo a v případě nejistoty se dá i sněžné kolo odhodit a odskočit. Ve vzduchu se proto dají dělat triky stejné jako na kole, takže barspin, superman, backflip 360, prostě všechno.

Takže neváhejte a pusťte se do nového dobrodružství.