Sportovní hodinky? Měřiče času, parťáci na trénink i futuristický doplněk

alt První kapesní hodiny začali naši předci používat již v 15. století. Od éry klasických hodinek ve tvaru cibule však doba hodně pokročila. Přes nestárnoucí náramkové hodinky vývoj poskočil až k svítícím „digitálkám“. Hodinky už dávno nejsou jen pouhými ukazateli času. Lidé je dnes nosí jako designový doplněk, jako symbol životního stylu nebo třeba jako efektivního pomocníka při různých sportech. Jak nejlépe hodinky využít při sportu, vám poradíme v následujícím článku. Nezapomeneme ani na ukázky užitečných funkcí či poodhalení speciality v podobě futuristických binárních hodinek.

Většina lidí se shodne na tom, že ideální hodinky na rychlé sporty by měly mít digitální displej. Ten je totiž při pohybu lépe čitelný a navíc většinou disponuje možností rychlého podsvícení. Digitálky si tak chválí především běžci, cyklisté, atleti, milovníci vodních sportů či fotbalisté. Analogové hodinky, tedy ty s klasickým ciferníkem a dvěma ručičkami, jsou při rychlém pohybu hůře čitelné. I s nimi se však sportovat dá, což určitě potvrdí rekreační turisté nebo třeba golfisté. Zastánci ručiček i milovníci digitálních číslic vyhledávají u sportovních hodinek shodně tři věci, bez kterých se prostě neobejdou:

pohodlnost nošení hodinek i při pohybu či pocení,

odolnost odpovídající druhu zvoleného sportu (turisté nemusí mít, logicky vzato, maximálně odolné hodinky, na rozdíl například od horolezců),

funkce odpovídající druhu zvoleného sportu (vlastnosti, které z hodinek udělají nejen měřič času, ale i pomocníka při tréninku).

Odolnost hodinek by měla vždy odpovídat sportu, na který je budete většinou nosit. Adrenalinovější sportovci potřebují hodinky s vysoce odolným tvrzeným sklem ciferníku, hodí se jim také prachuvzdornost či odolnost proti nárazu. Pro milovníky vodních sportů je naopak důležitým parametrem vodotěsnost hodinek. Ta se udává v metrech nebo jednotkách tlaku, takže například hodinky s označením 30M (3 ATM) by měly vydržet tlak vody v hloubce 30 metrů (3 atmosfér). Jedna atmosféra (ATM) přitom odpovídá 10 metrům (M) nebo 1 baru. Měření jsou nicméně prováděna v laboratorních podmínkách, v realitě je tlak vody při pohybu mnohem vyšší. Hodinky s vodotěsností 30M vydrží déšť nebo mytí rukou, ty s hodnotou nad 100M pak i potápění až do hloubky 8 metrů pod vodní hladinou.

Hodinek se speciálními funkcemi je v dnešní době na výběr velmi mnoho, většina z nich je proto vyráběna na míru konkrétním sportům. Surfaři mohou na hodinkách sledovat příliv a odliv, fitness trenéři a zájemci o hubnutí naopak často využívají hodinky, které umí měřit tep, ale také spočítat spálené kalorie. Cyklisté, lyžaři nebo běžci sledují svůj výkon na hodinkách, které dokáží pomocí GPS sledovat vzdálenost, kterou jejich nositelé při sportování urazili. Na ukázku, co všechno dnes chytré hodinky umí, jsme vybrali opravdového krále mezi časoměřiči – hodinky SUUNTO.

SUUNTO – osobní trenér v hodinkách

alt

SUUNTO jsou hodinky pro profesionální sportovce, a to především horolezce, běžce, turisty, lyžaře a potápěče. Nejvychytanější modely hodinek v sobě skrývají výškoměr, barometr, kompas, bouřkový alarm či hloubkoměr. SUUNTO v sobě mají zabudovaný mikropočítač a díky snímači tepu jsou ideálním tréninkovým partnerem. Měřiče tepové frekvence vám každé ráno poradí, zda a jak intenzivně cvičit, nebo zda potřebujete spíše odpočinek. Hodinky také komunikují s internetovou aplikací, takže po tréninku doporučí sportovci délku doby na regeneraci, test kondice či mu dokonce nabídnou možnost výběru ze 3 programů cvičení na další dny (zlepšení kondice, řízení tělesné hmotnosti nebo volný trénink). Webová aplikace funguje ve spolupráci s hodinkami jako tréninkový deník, sportovec tudíž může sledovat své výkony a pokroky.

Hodinky budoucnosti blikají a ukazují čas v binární soustavě

alt

Binární hodinky jsou velmi neobvyklé, protože nemají ručičky ani číslice. Čas zobrazují pomocí svítících LED diod v binární soustavě. Odečet času je pro nezkušené nositele tak trochu rébus, protože u hodinek je nejdřív nutné správně sečíst svítící diody a následně určit, kolik je hodin. Každé světlo znázorňuje konkrétní cifru binární soustavy. Jednička svítí červeně, nula může být buď bílá, nebo nemusí svítit vůbec. Jednotlivá světla ukazují na každé pozici ve sloupci jinou hodnotu. Každé hodinky mají trochu jiné schéma čtení, vždy je k nim ale dodáván návod s tipy, jak na to. Většina nositelů binárních hodinek se je naučí odečítat během pár dní nošení a nemají problém zjistit čas okamžitě. Na ruce vypadají vždy efektně a futuristicky, ale kdo ví, za pár let budou třeba tak běžným standardem, jako jsou dnes digitálky.