Super počin: Spalovna a sjezdovka v jednom

alt

Spalovna Amager Bakke aspiruje na nejmodernější a nejekologičtější spalovnu v celém Dánsku. A není to ledajaká spalovna. Zároveň poslouží jako sjezdovka, horolezecká stěna, prostě skvělý sportovní a volnočasový areál.

Projekt spalovny od dánského architektonického studie Big Architects by měl být hotový příští rok. Zařízení zpracuje přes 400 tisíc tun odpadu ročně a přitom vyrobí elektřinu pro 140 tisíc domácností v Kodani.

Nejzajímavější ale na celé stavbě je, že bude mít tvar kopce a lidem v zimě poslouží jako sjezdovka. A vlastně areál, který si užijou celé kodaňské rodiny. V létě travnatý kopec se stromy, horolezeckou stěnou a dalším sportovním vyžitím.

„Z našeho pohledu je naprosto nutné přinášet do projektů něco zcela originálního. U spalovny Amager Bakke to je sjezdovka na střeše budovy a kouřové kroužky, které budou stoupat z jejího komína. Předpokládali jsme, že právě o tom se bude po celém světě mluvit. A tak to i je. Více než technické řešení spalování odpadu všechny zajímají tyto kroužky, jsou zkrátka půvabné,” líčí architekt a projekt manager Claus Hermansen ze studia BIG Architects.

Objekt se přitom nenachází v průmyslové části města, jak by mnozí čekali, ale 400 metrů od královského paláce. Královna se na něj může dívat přímo ze svého okna. „I kvůli tomu si tato budova zaslouží být atraktivní. Naším záměrem je, aby ji lidé, kteří přijedou do Kodaně, chtěli vidět, a aby na ni pak vzpomínali,“ popisuje Hermansen.

Cena projetu se odhaduje na 15 miliard korun.