Světový rekord: Čech Danny Menšík přešel kilometr dlouhou highline

Také vídáte čím dál častěji v parcích lidi, kteří si přivážou zvláštní ploché lano mezi dva stromy a chodí po něm? Jde o takzvané moderní provazochodectví neboli slackline. Koho by napadlo, že v téhle disciplíně máme českého rekordmana. Danny Menšík před několika dny přešel 1020 metrů dlouhou lajnu a navíc ve výšce 600 metrů.

Provazochodectví neboli slackline se dá provozovat na mnoha úrovních. Od obyčejného chození pro zábavu s přáteli v parku, na zahradní party či v lese až po extrémní variantu ve výškách mezi skalisky, takzvané highline, na které se zaměřuje právě zmíněný Danny. Po kilometrové lajně natažené mezi horami se procházel se svým kamarádem Nathanem Paulinem, kterému chůze trvala hodinu a 15 minut. Danny se dostal z jednoho konce na druhý až na třetí pokus, ale zato s neuvěřitelným časem 40 minut.

Začátečníci obvykle startují s lanem o délce do 15 metrů, jehož konce připevní pomocí jednoduché ráčny ke dvěma stromům. Zkušenější provazochodci si pořizují delší lana, která mohou připevnit buď výš, nad vodu nebo kamkoli jinam a trénovat na nich třeba nějaké balanční triky. Montáž dlouhé highline bývá náročnější. Je potřeba jednak provaz na kopec nějak dopravit a pak najít dva kotvící body někde ve skalách.

Danny se svou partou nesli kilometrové lano s několika dalšími lidmi v několika batozích. Nejnáročnější ale podle něj bylo dopravit druhý konec lana ke druhému kotvícímu bodu. „Ke spojení obou kotvení jsme použili drona a vlasec. Po vlasci jsme přetáhli 4mm lanko a potom už celou lajnu, což bylo úplně nejtěžší. Je to strašná dřina, protože taháš velkou váhu na malém lanku, které se ti s rostoucím tahem víc a víc zarývá do rukou. No a my jsme to měli zpestřené ještě o nárazy větru, které málem způsobily přetržení toho lanka. To byl moment, kdy už jsem si říkal, že jsme skončili,“ popsal Danny v rozhovoru na Redbull.com.