Teplo a pohoda za každého počasí? Vrstvěte oblečení a využívejte jeho funkce

Znáte ten pocit, kdy si koupíte krásnou bundu, zamilujete si ji na první pohled, ale při nošení je vám v oblíbeném kousku moc teplo nebo naopak moc zima? Řada z nás podobné zklamání již zakusila. Někteří v takové situaci zatnou zuby a tepelnou nepohodu prostě vydrží, jiní raději schovají bundu do skříně. Mrznout nebo bundu odkládat však není nutné. Stačí se řídit pár radami na vrstvení oblečení a příjemně vám bude za každého počasí.

Tepelnou pohodu ovlivňuje mikroklima

Mikroklima je tenká vrstva vzduchu přímo u těla, která má specifickou teplotu a vlhkost. Ideální lidské mikroklima má teplotu kolem 35°C a vlhkost 40 až 60 %. Přirozené lidské mikroklima mohou narušit buď vlivy z venku (déšť, vítr, mráz) nebo také zevnitř (pot, přehřívání). Pokud se optimální mikroklima naruší, začne vám být teplo, nebo naopak zima.

Jak funguje vrstvení oblečení aneb oblečení ve stylu cibule

Pro správnou termoregulaci a udržení mikroklimatu je zásadní použití více vrstev oblečení. Správně zvolené vrstvy dokážou odvádět vodní páry v situacích, kdy se v oblečení zpotíte. V případě, že se pohybujete v mrazech, vás správné vrstvení také ochrání před chladem. Vrstvení oblečení se lidově říká „oblékat se na cibuli“, tedy navlékat jednu vrstvu po druhé po vzoru struktury této zeleniny. Aby vrstvení fungovalo, musí mít každá vrstva specifickou funkci. Nejčastěji se doporučuje nosit tři vrstvy oblečení.

První vrstva: funkční prádlo vás udrží v suchu

V případě, že v zimě venku sportujete nebo často chodíte pěšky, je pro vás funkční prádlo nezbytností. Tento druh prádla vám pomůže odvádět pot od těla. Pokud se při tělesné aktivitě zahříváte a potíte, je vlhkost odváděna prádlem směrem ven a nemůže se tak stát, že by vás sražený pot například studil na zádech. Díky speciálním materiálům také prádlo velmi dobře udržuje teplotu. Některé materiály mají také antibakteriální i protiprachovou úpravu. Toto „chytré“ oblečení se vyrábí ve formě spodního prádla, košilek i triček v různých střizích, takže je lze nosit i pod běžné módní kousky. V případě nošení na sport se doporučují i dvě „sací“ vrstvy na sobě, například kombinace spodního prádla a triček či podvlékaček. Vyrábí se nejčastěji z lehkých syntetických vláken složených z polyesteru nebo polypropylenu. Jako spodní vrstva se naopak nedoporučuje čistá bavlna, která hodně nasává vlhkost, čímž těžkne a studí.

Střední vrstva: fleece a vlna zahřejí i v největších mrazech

Střední vrstva oblečení musí především hřát a chránit před chladem. Tato vrstva pracuje s tělesným teplem, které lidské tělo vyrobí při pohybu. Teplo udržuje speciální materiál pomocí vzduchových bublin přímo ve struktuře textilu. Každá střední vrstva by také měla umět odvádět vlhkost od těla. Střední vrstva se nejčastěji používá ve formě svetru nebo mikiny z fleecu či speciálně upravené vlny. Je tedy lehká a v některých úpravách i výrazně hřeje (například speciální péřové vložky). V letních variantách může mít také podobu košil a roláků. Pro zimomřivé osoby lze na trhu rovněž sehnat mikiny s otvorem na palec ruky, které chrání i zápěstí. Termoizolační mikiny a svetry mají často i límec se stojáčkem a prodloužený zadní díl tak, aby teplo nemohlo uniknout žádnou skulinou. Zajímavé řešení nabízí svetry s 3D úpravou, které jsou vyrobené z různě tkaných materiálů tak, že respektují tepelné zóny lidského těla. V částech, které se hodně zahřívají, materiál více propouští vlhkost, jinde naopak více hřeje.

Vnější vrstva: ochrana před vrtochy počasí

Svrchní vrstva oblečení by měla fungovat jako ochranný štít proti větru, dešti, sněhu a mrazům. Proto musí být oblečení této vrstvy nepromokavé, vodoodpudivé a větruvzdorné. Nepromokavost přitom zajišťují speciální membrány, zátěry a podlepené švy. I zde platí pravidlo, že ideální vnější vrstva musí být ze směru od těla prodyšná, aby propouštěla vlhkost od těla. Optimální vnější vrstvou jsou proto pláštěnky, bundy a dlouhé kalhoty. U zimních bund je pak ideální, pokud mají větrací otvory, například v oblasti podpaží, které umožňují v případě přehřátí jednoduše prostor pod bundou odvětrat.

Tip na závěr

Vrstvy oblečení samozřejmě můžete přidávat nebo odebírat dle aktuální situace. V zimě můžete klidně použít sedm vrstev, tak aby vám bylo i za chladu příjemně. Důležité je vrstvit od nejtenčího oblečení k tělu po nejsilnější směrem ven ve správném pořadí. V létě naopak můžete použít i bundy, které kombinují izolační a ochrannou vrstvu. Jedná se například o softshellové bundy, které jsou zevnitř zateplené fleecem.