Tip: Čeká vás první výprava na těžko? Poradíme, co si sbalit do batohu

Týden v horách bez kontaktu s civilizací je opravdu skvělý relax. Nesmí vás ale přitom bolet záda a nesmíte padat na kolena při tíze obrovské krosny. V horách hraje svou roli každý gram, proto vám poradíme, jak se správně sbalit na takovou týdenní cestu.

Věci v batohu by měly být rovnoměrně rozložené. Úplně na dno patří spacák, který je lehký, uprostřed batohu a co nejblíže tělu by měla být ta největší zátěž, například zásoba jídla či pomůcky k vaření a teprve nad ně a kolem nich skládáme oblečení, které je opět lehké. Pokud bychom měli těžké věci nahoře, hrozí, že by nás začaly bolet ramena. Kdybychom je uložili na dno, batoh by nás tížil v oblasti beder.

Samozřejmě není praktické při každé svačině vytahovat všechno oblečení, proto bychom si měli ráno naplánovat, co budeme ten den jíst a tyto potraviny si uložit nahoru. V horách se vaří obvykle až večer, takže vařič k tomu potřebovat nebudeme. Lahve s pitím můžeme připevnit po stranách batohu zhruba do středové části.

Dobrý spacák, karimatka a stan

A co všechno bychom si měli vlastně do hor sbalit? Poradil nám zkušený horský průvodce CK Alpina Jeroným Boháček. Podle toho, jak jdeme vysoko a jaké očekáváme v noci teploty, vybíráme spacák. Je praktické zabalit ho do kompresního vaku, nezabírá pak tolik místa. Ke spacáku neodmyslitelně patří karimatka, která izoluje od chladné země. „I když přes den může být ve dvoutisícových horách tropické vedro, jen co zajde sluníčko za obzor, výrazně se ochladí,“ říká průvodce.

Obecně je známo, že v horách se může nečekaně změnit počasí, proto bychom neměli spoléhat na dlouhodobou předpověď a rozhodně vzít stan. V horách se obvykle pohybujeme ve více lidech, je proto praktické stan si rozdělit. Někdo vezme například tropiko, jiný tyčky, zkrátka podle toho, kolik lidí se o stan dělí.

Z oblečení vše dvakrát

Co se týče oblečení, turista by měl mít všechno dvakrát. Samozřejmě mimo nepromokavou bundu nebo pončo, to samozřejmě stačí jednou. Ponožek a spodního prádla by naopak mělo být na týdenní pobyt víc. Nicméně, není nutné mít mimo civilizaci na každý den čisté spodky a ponožky. Kromě prádla je dobré mít dvě trička, dvě teplejší mikiny, lehkou čepici proti větru i proti slunci, sluneční brýle, kraťasy, dlouhé kalhoty, případně ještě dlouhé kalhoty s vodním sloupcem. Dnes se dá pořídit takzvané funkční oblečení, které je velice lehoučké, zabere málo místa a rychle na slunci i větru schne. Investice do něj se jistě vyplatí.

Kdo nerad chodí bos, ačkoli je to v přírodě velmi zdravé, měl by si přibalit lehoučké pantofle nebo sandály na večerní přezutí. Nohy si od pohorek velmi rády odpočinou.

Nezapomeňte na čelovku

„Nezbytným doplňkem do hor je kvalitní čelovka, která se jednak hodí večer do stanu nebo na cestu na záchod, ale také jako světlo do terénu, pokud turista třeba zabloudí nebo potřebuje například v případě blížící se bouřky hory rychle opustit,“ dodává Jeroným Boháček.

Neměli bychom zapomínat také na jednu lékárničku do skupiny. Měla by obsahovat obinadlo, dezinfekci, léky proti průjmu, léky ke snížení horečky či chladivý gel v případě problémů například s kotníkem. Samozřejmě pokud víme, o nějakých potížích, které nás mohou potrápit, měli bychom zvážit i další medikamenty, případně ortézu na kolena či kotníky.

Ušetřit místo se dá také na hygienických potřebách. Opět se může domluvit celá skupina a vzít si dohromady jednu pastu na zuby a krém na opalování. „Pokud vyrážím na delší dobu, snažím se ušetřit každý gram. Svého času jsem vozil třeba jen půl kartáčku a kousek hřebene,“ doplňuje s úsměvem horský průvodce.

Jen základní „kuchyně“ a sušené jídlo

Vyplatí se pořídit si co nejlehčí vařič a nebrat zbytečně velkou plynovou kartuši. K vaření stačí jeden lehký ešus, lžička a termohrnek na ranní kávu nebo čaj. Samozřejmě v batohu nesmí chybět pořádný nůž.

Je dobré si předem zjistit, jak je to v daných horách se zdroji vody a podle toho se vybavit lahvemi. Většinou spíme tam, kde nějaký pramínek je, nicméně v sušších horách na vodu během dne vůbec nemusíme narazit, pak je praktické mít dvě 1,5 litru velké PET lahve.

Co se týče jídla, vyplatí se přesně si ho rozvrhnout, ať netáhneme na zádech nic navíc, ale ať nemáme ani hlad. Praktické jsou sušené potraviny, třeba sušené maso, těstoviny či různé kaše, které stačí zalít horkou vodou. Doma si každý může udělat výživnou svačinku z obilovin a sušeného ovoce. Stačí koupit obyčejné ovesné vločky, strouhaný kokos, med, kondenzované nesladké mléko, sušené ovoce dle libosti a různé druhy oříšků. Vše smícháme, aby se pěkně lepilo k sobě, a rozložíme do trouby na plech na pečící papír. Pečeme asi na 180 stupňů a občas trochu promícháme. Jakmile směs začne zlátnout, vytáhneme ji, necháme vystydnout a pak ji přesypeme do nějaké lehké plastové krabičky. Máme výživnou a chutnou svačinku na celý týden.