Tip: Chcete začít běhat? Poradíme, co je potřeba si pořídit

Běhání patří v poslední době k nejoblíbenějším sportům nejen u nás. Začít může kdokoli a kdykoli. Poradíme vám, co je potřeba si všechno na běhání pořídit. Základem jsou samozřejmě dobré běžecké boty, aby si začátečníky po prvním výběhu neodrovnal nohy.

„Lidé, kteří chtějí začít běhat a lámou si hlavu s tím, jaké zvolit první obutí, by si měli podle mého názoru vybrat první botu na způsob klasické městské běžecké boty. Podobnou botu už člověk většinou na noze měl, ať už dříve v tělocviku nebo podobně, a přece jenom už botu alespoň trošku zná a ví, co od ní čekat,“ radí Michal Mrázek, vedoucí prodejny Blackcomb.

Při prvních běhacích pokusech není potřeba hned investovat například do minimalistických bot, které by nemusely člověku sednout, protože podobnou obuv v životě na noze neměl. „Nejlepší cesta, jak vybrat první boty pro běh, bude navštívit kvalitní obchod se sportovní či běžeckou obuví a zaměřit se na typ pro začínajícího běžce,“ říká Michal.

S naběhanými kilometry si člověk uvědomí, jaká bota pro něj bude nejlepší. Pokud ale běžec dopředu ví, že bude vyrážet především do hor a asfaltovým cestám se bude striktně vyhýbat, stojí za to zaměřit se rovnou na horskou, trekovou obuv.

Co se týče oděvu, dnes už existuje obrovské množství funkčního oblečení pro běh. „Dobrou volbou je určitě funkční prádlo, trička s krátkým nebo s dlouhým rukávem, podvlékací trenýrky, běžecké šortky a podobně. Na trhu existuje opravdu řada firem, které se specializují pouze na běh,“ popisuje Michal Mrázek.

A v čem běhat v zimě? „Můžeme zvolit například vrstvu nebo i více vrstev funkčního termo trička, na které přivlečeme softshellovou, větrovou nebo podobnou tenčí bundu. Na dolní část můžeme zvolit termo legíny, které můžeme v případě velké zimy podvléknout termo podvlíkacím prádlem,“ radí Michal Mrázek. Funkční prádlo pomáhá v tom, že běžec nemusí být tolik navlečený a přitom je mu teplo. Dostává se do tempa a kvalitní termoprádlo udržuje jeho tělesnou teplotu. Dají se pořídit i speciální tenké rukavice a čepice. V zimě je zkrátka důležité oblečení vrstvit, tak aby se člověk cítil u běhu pohodlně.

Dokonce se vyrábějí speciální zimní běžecké boty určené na sníh a led. „Koupi takovýchto bot je ale lepší konzultovat ve specializovaných prodejnách běžecké obuvi,“ doporučuje Michal Mrázek.

Dalším praktickým celoročním doplňkem k běhání jsou sluneční brýle. „Na běh existují speciální brýle, ale pokud člověk běhá v jakýchkoliv brýlích, které mu sedí a během běhu nepadají, myslím, že je všechno v pořádku,“ podotýká vedoucí prodejny Blackcomb.

Začínající běžci by měli zainvestovat i do zařízení, jako jsou měřiče tepové frekvence, sporttestery a podobně. Je dobré hlídat si optimální frekvenci tepu a dále pracovat se svými výkony a to nejen v začátcích. Běhají s nimi i profi běžci.

Poslední šikovnou pomůckou je také držák na pití. „Existují různé varianty držáku, jak na ruku, tak kolem pasu. Jsou ale také běžci, kteří s držáky běhají neradi, a volí raději speciální batoh,“ líčí Michal Mrázek. Dobrý je třeba model Camelbak. V batohu je prostor pouze pro pití a speciální přihrádky pro ostatní věci.