Tip: Chcete začít běhat? Poradíme, jak vybrat ty správné boty

Běhání se stává sportem současnosti. Běhat se dá totiž kdykoli, kdekoli, s někým, bez nikoho, pro někoho. Zkrátka tento sport stoupá na popularitě a na trhu také přibývá značek, které vyrábějí běžecké boty. Zkušení prodavači Blackcomb.cz poradí, podle čeho si vybrat ty ideální.

„Dobrá bota je důležitá. Běžec v kvalitních a vhodných botách vydrží déle, protože se mu tolik neunaví nohy. Pokud by si obul jen nějaké trepky s tenkou podrážkou, brzy by ho začal bolet nárt a ničil by si klouby. Speciálně vyvinuté běžecké boty totiž dokážou tlumit nárazy, což klouby a celkově nohy šetří,“ tvrdí vedoucí prodejny Blackcomb Michal Mrázek.

Když vybíráme boty na běh, musíme si nejdřív uvědomit, jak často a kde budeme běhat. „Je potřeba vědět, zda bude zákazník běhat ve městě po asfaltové silnici, nebo bude terény střídat, tedy asfalt, šotolina, bláto a zase silnice. Nebo bude běhat jenom v lese, po hlíně, kamenech, po horách,“ popisuje Michal Mrázek.

A podle toho pak vybírá obuv. Prodávají se boty s různě tvrdými a různě tvarovanými podrážkami. „Čím má podrážka vzorek vystouplejší a řidší, tím víc se hodí do terénu. Vzorek v terénu dobře drží a dobře zabírá,“ vysvětluje Michal Mrázek. Na asfalt je taková podrážka zbytečná, protože se pouze rychle ošoupe a boty jsou po sezóně zničené.

„Když člověk běhá univerzál, tedy vyběhne z města a běží někam po silnici, pak po horách, pak zase po silnici, měl by si koupit takové univerzální boty. Něco mezi,“ nabádá prodavač. Ve městě zase běžec ocení podrážku s méně vystouplým a hustším vzorkem.

Důležitá je však také tvrdost. Podrážka s tvrdším vzorkem se hodí právě do města, protože na asfaltu déle vydrží a tak rychle se neopotřebuje. Bota na běhání po městě je zároveň lépe odtlumená, zatímco do terénu takové tlumení není potřeba.

Běžecké boty navíc noze zajistí perfektní fixaci a přizpůsobí svůj tvar anatomii nohy, takže nikde netlačí.