Tip: Chystáte se s rodinou k chladnému moři? Poradíme, jak vybrat neopren pro děti

Kdo nemá rád tropická horka u Středozemního moře, může vyrazit s rodinou na sever do Polska či do Německa. Ne všem dětem ale vyhovuje teplota moře sotva dosahující k 20 stupňům. Proto se vyplatí pořídit jim alespoň krátký neopren. Jak ale vybrat tu správnou velikost? Každý výrobce má totiž jiné číslování.

Platí, že by měl neopren dítěti skvěle padnout. Když je totiž moc malý, tlačí ho nebo ho vůbec neobleče, a když je naopak moc velký a volný, teče mu do něj studená voda a tím pádem vůbec nehřeje. Aby neopren člověka hřál, musí se namočit a přilnout k tělu.

Některé firmy vyrábějí „batolecí“ neopreny pro děti, které mají baculatější nožičky a ručičky a neopren jim pak lépe padne a nikde je nestahuje. Tyhle modely se ale nehodí pro štíhlé nebo hubené děti, protože jim právě skrze volné nohavice a rukávy poteče při plavání dovnitř voda.

Rukávy a nohavice s lycrou

Na letní koupání v moři okolo 20 stupňů by měl stačit neopren s krátkým rukávem a nohavicemi, v chladnější vodě děti ocení nohavice delší. Čím tenčí je neopren, tím méně děti stahuje a umožňuje jim pohodlnější pohyb. O to méně ale hřeje. Do dvacetistupňového moře rodiče obvykle pořizují neopreny o tloušťce od 1 do 2 milimetrů.

Dá se koupit i neopren, který má rukávy a nohavice z lycry. Nejdůležitější pro děti totiž je, aby je nestudil zadeček, když sedí dlouho v mokrém písku na pláži. Zároveň nemají rády studenou vodu na bříško. Na to opět stačí zmiňovaný odlehčený model. Další jeho výhodou je, že dětem v maximální míře usnadňuje pohyb a minimalizuje pocit stažení.

Měřte vzdálenost rozkrok - krk

A podle čeho vybrat správnou velikost? Výrobci uvádějí velikosti ve spojení s výškou nebo věkem dítěte. Nicméně vzdálenost mezi krkem a rozkrokem se může u dětí velmi lišit a právě tato míra je pro volbu velikosti neoprenu rozhodující. Je tedy dobré změřit si u rovně stojícího dítěte vzdálenost mezi krční jamkou a rozkrokem. Ta by měla odpovídat vzdálenosti krku od rozkroku u neoprenu.

Pokud se vaše dítě nachází někde mezi, sáhněte po menší velikosti, pokud jde o tenký neopren. Jestli ale kupujete tlustší, třímilimetrový, berte tu větší. Tlustší neopreny totiž nejsou tak pružné jako ty tenké. Není špatné změřit si také obvod hrudníku a v případě nerozhodnosti při výběru dle míry krk-rozkrok berte v potaz také tento rozměr.

Problém je, že neopren obvykle neseženete v běžných sportovních potřebách a většina prodejců na svých webových stránkách tyto dvě míry neuvádí. Nebojte se proto zavolat si na jejich zákaznickou linku nebo jim napsat mail. Slušný prodejce vám neopren změří.