Tip: Cibulový efekt aneb Jak jednoduše vrstvit oblečení při outdoorových aktivitách

alt

Příchod podzimních chladných rán a večerů nás nutí zahledět se do hlubin šatníku a s trochou smutku za odcházejícími teplými dny si znovu promyslet, co na sebe. Zamyslet by se měli hlavně sportovci, běžci, turisté a milovníci outdoorových sportů. Pokud se rozhodli pro funkční prádlo a dodrží několik jednoduchých pravidel, mohou i ve studeném a vlhkém počasí dosahovat úspěchů, aniž by kvůli mohutnému zpocení museli snášet pocit zimy a prochladnutí. Základem je tzv. cibulový princip – vrstvení jednotlivých kusů oblečení z různých materiálů.

Termoprádlo

Přímo na kůži patří termoprádlo. To funguje na principu kapilárního vzlínání tekutiny – droboučké trubičky dokážou odebírat pot z povrchu těla a předávat ho dál, nejlépe do vzduchu nebo do další vrstvy oblečení. Proto se funkční oblečení vyrábí z nesavých materiálů (polyester, vlna), které téměř žádný pot nepojmou a všechen odvádí z povrchu těla. Jeho vrstva by měla pevně přilnout k tělu, na volných místech by totiž kapilární jev nezapůsobil.

Druhá nebo i třetí vrstva

Další vrstvy slouží k tepelné pohodě. Druhá vrstva by měla být paropropustná, z fleecu či bavlny, nebo znovu funkční z vlny či z polyesteru, pokud se sportovec rozhodne pro více než tři vrstvy oblečení. Funkční mikina může být přiléhavá, ale klidně i volnější. Místo mikiny se hodí i lehčí svetr nebo další tričko.

alt

Většinou se upřednostňují tenčí kousky, které si sportovec může přiobléct či svléknout v závislosti na námaze (výstup do prudkého kopce) či počasí (studený vítr). Když už se někdo rozhodne pro tlustší mikinu či svetr, měl by si je při námaze rozepínat a po zastavení raději zapínat, protože při odpočinku sportovci snadno prochladnou.

Bunda jako vnější vrstva

Vnější vrstva chrání před větrem, případně deštěm. Pochopitelně za bezvětří a sucha ji lze vynechat. Hodí se něco trochu volnějšího, případně rozepinatelného, aby pára ze spodních vrstev mohla volně pryč a nevysrážela se do kapek.

V nepropustných pláštěnkách se člověk snadno nepříjemně zapaří a potom prochladne, proto se používají spíš prodyšné materiály, avšak proti větru a vodě odolné. Často se nosí vícevrstvé bundy.

alt

Značkoví výrobci by měli uvádět, jak silný déšť jejich oděv vydrží a kolik páry dokáže propustit. Voděodolnost udává v milimetrech výšku vodního sloupce. Čím vyšší číslo, tím méně vody propustí. Pro intenzivnější sporty se vyplatí sledovat i prodyšnost. Číslo udává hmotnost propuštěné páry za celý den, velmi kvalitní materiály uvádějí hodnoty až 10 litrů (10 000 g).